Отидете към основна версия

2 766 11

На Кипър му липсват руските пари - и чистите, и мръсните

  • кипър-
  • туризъм-
  • туристи-
  • руснаци

По официални данни очакваните загуби от отсъствието на руските туристи ще достигнат 600 милиона евро

Снимка: БГНЕС/ЕРА

Туристическият бранш в Кипър се опасява, че загубите от липсата на руски туристи ще достигнат 600 милиона евро. Но това не са единствените руски пари, които вече не пристигат на острова.

Първо пандемията, а сега и сезон без руснаци: последните три години са тежки за туризма в Кипър. Преки въздушни връзки между Русия и Кипър няма, а спадът в резервациите е 50 процента в сравнение с последния сезон преди Ковид. Хотелите, специализирани в обслужването на руска публика, са изправени пред сериозни проблеми, казва Харис Лоизидис, председател на най-големия кипърски хотелиерски съюз, цитиран от ФАЦ.

Руските и украински туристи са представлявали около 25 процента от всички посетители. По официални данни очакваните загуби от отсъствието на руските туристи ще достигнат 600 милиона евро.

Приходите от продажба на паспорти също секнаха

На Кипър му липсват обаче не само приходите от туризъм от Русия, пише Михаил Мартенс във ФАЦ. Особено след като през 2018 година под американски натиск кипърските власти бяха принудени да предприемат мерки срещу фирмите пощенски кутии и другите възможности за укриване на данъци. Тогава все още я имаше възможността за купуване на кипърско гружданство.

Срещу инвестиция в имот на стойност 2 милиона евро, 150 хиляди евро в кипърските държави фондове и допълнителни такси всеки можеше да се сдобие с паспорт. И съоветно да стане гражданин на Европейския съюз. Смята се, че по този начин в островната държава са влезли над осем милиарда евро.

Фактът, че хора като спонсора на Путин Олег Дерипаска се бяха сбодили с гражданство, беше обявен за пропуск от недоглеждане. Междувременно след разкритията за нечисти сделки и натиск от страна на Европейската комисия програмата бе прекратена, а гражданството на хора като Дерипаска - отнето.

"Разбира се, че може, това е Кипър"

"Ханделсблат" отбелязва, че Кипър от години е обект на критики на ниво ЕС заради нередностите при продажбата на т.нар. "златни паспорти". Както установява проверка - в над половината от случаите е имало нарушения на законите. В периода между 2007 и 2020 година Кипър е предоставил гражданство на 6779 инвеститори от трети страни, предимно на богати руснаци.

Сериозна известност придоби и случай с мним китайски бизнесмен, който уж иска да придобие гражданство. Мъжът разполага с нужните средства за гражданство срещу инвестиции, но също така и със седемгодишна присъда за пране на пари и подкупи, която би трябвало да го дисквалифицира като кандидат за паспорт. На среща с посредници тогавашният председател на парламента Силурис обещал да помогне, нещо повече - казал на посредниците да предадат на кандидата, че "разполага с цялата подкрепа на Кипър, на всички нива". По време на обсъждането на кандидатурата станало дума и дали името на китайския бизнесмен не може да бъде променено. Отговорът от кипърска страна: "Разбира се, че може, това е Кипър".

Участниците в разговора не подозирали, че "посредниците" всъщност са журналисти от "Ал Джазира", които впоследствие дават гласност на разговора и така предизвикват истинско политическо земетресение в Кипър. Председателят на парламента и присъствалият на разговора депутат от Комунистическата партия Христакис Йованис, който по професия е брокер на имоти, са принудени да подадат оставка. Те са обвинени "заговор за измама на държавата и неправомерно влияние върху държавни служители". Процесът срещу тях ще започне на 12 септември.

Поставете оценка:
Оценка 2.5 от 11 гласа.

Свързани новини