Отидете към основна версия

3 359 14

Украйна рязко увеличи доставките на въглища за Европа

  • украйна-
  • добив-
  • въглища-
  • износ-
  • ес-
  • сащ-
  • словакия-
  • европа

Eurostat: Украйна рязко увеличи доставките на коксуващи се въглища за Европа

Снимка: Shutterstock

През април и май износът на украински въглища за Европа рязко нарасна - до 54 хиляди и 82 хиляди тона, въпреки че за цялата 2021 г. доставките възлизат на едва 11,3 хиляди тона, а за 2020 г. - 2,6 хиляди. Това съобщава "Комерсант", позовавайки се на данни на Евростат.

До 2014 г. Европа купуваше 2-5 милиона тона украински въглища всяка година, но в резултат на конфликта в Донбас, когато страната загуби достъп до основните находища, доставките практически бяха прекратени. Сегашното възстановяване на износа се дължи на намаляване на вътрешното потребление поради загубата на контрол върху фабриките. Основата на доставките са коксуващи се въглища, които се консумират от предприятията на Метинвест на Ринат Ахметов - ММК "Ильич" и "Азовстал".

През юни компанията съобщи, че след превземането на Мариупол от руските войски и двата завода са напълно унищожени.

Друг потребител на въглища - "Запорожстал" - е намалил наполовина производството на прокат през последните шест месеца. В края на юни генералният директор на предприятието Александър Мироненко обясни, че проблемите с логистиката затрудняват доставката на продукти на клиенти в Европа. Преди време стоманата преминаваше през пристанищата, но този маршрут все още не е недостъпен. Транспортирането през граничните пунктове в Западна Украйна е затруднено, поради което има презапасяване.

По-голямата част от украинските въглища в момента се купуват завода U.S. Steel в Словакия. С негова помощ бяха заменени руските коксуващи се въглища, чиито доставки спряха през март.

В допълнение към украинското гориво, компанията извършва и доставки дируктно от САЩ.

По-рано беше съобщено, че Казахстан започна да използва ситуацията с ембаргото върху руските въглища. През интервала януари-май, още преди забраната да влезе в сила, той е доставил почти два пъти повече въглища в ЕС, отколкото през цялата 2021 г.

Източник: "Комерсант" / Лента.ру

Поставете оценка:
Оценка 3 от 12 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: