31 Юли, 2022 16:00 3 380 32

България да премисли връщането към въглищните централи

  • въглища-
  • въглищни централи-
  • българия-
  • аец-
  • газ-
  • енергетика-
  • калоян стайков

Сега в Европа има дефицит на енергиийни ресурси

България да премисли връщането към въглищните централи - 1
Снимка: БГНЕС
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

„България е в близост до три действащи терминала за диверсификация и се строят нови, както в Гърция, така и в Турция, в Хърватия, в Албания, така че има възможност за гъвкави доставки и те ще се увеличават в следващите години. Въпросът сега е политиките да се нагаждат според това, а не да се разчита на един голям доставчик“. Това заяви главният икономист в Института за енергиен мениджмънт Калоян Стайков в интервю за БГНЕС.

Сега в Европа има дефицит на енергиийни ресурси, и тази ситуация няма да се разреши в следващите две години. За това трябва политиката на „Булгаргаз“ да бъде по-гъвкава- ако трябва да се планират малко по-високи разходи, за да сме сигурни, че ще разчитаме на определени количества, дори да са 80 - 90% от годишното потребление, така че разликата да се държи с краткосрочни договори, търговци от съседни страни или втечнен природен газ.“

И сега, въпреки смяната на правителствата, няма яснота кога ще заработи интерконекторът България – Гърция. „Първо се говореше за 2019 г., после за есента на 2019 г., после за зимата, след това за лятото на 2020 г. и т.н. Сега виждаме същата ситуация: говореше се за началото на юли, след това за края на юли, сега за края на август планират получаването на Акт 16, но допълнителните административни стъпки удължават тази дата. Това не помага на дебата, защото след всяко разминаване между дати и говорене започват спекулации“, уточнява икономистът. Очевидно и българската, и гръцката страна имат интереси интерконекторът да заработи възможно най-скоро, - тоест виждаме, че се полагат усилия, няма нужда от срокове, които после да не се спазват“, пояснява Стайков.

Според икономиста на този етап е добра новина, че от юли месец получаваме пълните количества газ от Азербайджан, макар и те да са на по- висока цена от договора. „В момента, в който бъде завършен интерконтекторът, ще получаваме газ на по-ниска цена, което със сигурност ще облекчи ситуацията в страната, това ще намали и натиска върху миксовата цена на „Булгаргаз“. Със сигурност интерконекторът дава допълнителни възможности не само за България, но и за останалите страни от региона, така че всички имат интерес тази връзка да бъде завършена“, коментира още той.

На въпроса дали са реалистични за тази година допълнителните доставки на газ от Азербайджан, за които Кирил Петков след посещението си в Баку заяви, че е получил подкрепата на президента Илхам Али, Стайков припомни, че доставките от Азербайджан за цяла Европа са се увеличили значително през тази година, но подчерта факта, че за България няма достатъчно информация. „Поради липсата на информация, отново спекулите са на преден план - някои казват, че допълнителните количества са дошли и азерския газ е на евтина цена, макар че все още нямаме интерконектор, другите казват, че това ще стане, но след 3 години. Правителството трябва тук да даде повече информация и да успокои населението, защото допълнителни количества на по-ниски цени отколкото на тези, които потрябваме в момента, със сигурност ще даде спокойствие както на бизнесите, така и на домакинствата, така че тази прозрачност няма вариант да навреди“, призова икономистът. И припомни, че по-рано този месец правителството и експертите коментирали два танкера втечнен газ от САЩ без да знаят количества и цени, а сега „министър-председателят излиза и заявява, че те са седем, като дори оповестява цените и какви са количествата“. „Според мен нямаше достатъчна прозрачност относно това какво е договорено, какво ще се случва с газа, и в резултат се започна със спекулациите, които възпрепятстват решението на проблема.“

„Една от тези спекулации е, че правителството е прекратило договора с „Газпром” и е върнало посредниците. Първо, договорът не е прекратен и страната, която наруши договора, беше „Газпром“ , така че ако някой е върнал посредниците, то това е „Газпром”, поясни още той.

По повод възможността за удължаване живота на ТЕЦ-овете, работещи с въглища, Калоян Стайков уточни, че още преди началото на войната цените на природния газ са започнали да се увеличават в Европа и много страни са прибягнали до увеличаване на капацитета на въглищните си централи. „Тази година ситуацията е по-тежка, защото цените през лятото са по-високи от тези през зимата, което значи че предстоящите зимни месеци определено няма да са леки и всички страни търсят алтернатива за увеличението, както на цената на природния газ, така и на електрическата енергия. За това е възможно да се прибегне до използването на ядрена енергия, както направиха Германия, Холандия и Италия, и трябва да бъдат преосмислени първоначалните планове. България е поела ангажимент за пълно изваждане от експлоатация на въглищните централи до 2038 г., но този график трябва да бъде или преосмислен, или да бъде изготвен наново по-реалистично“, съветва Стайков.


Поставете оценка:
Оценка 3.6 от 21 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Последния Софиянец

    44 3 Отговор
    А милиардите за зелена енергия?

    Коментиран от #20

  • 2 Крис

    44 3 Отговор
    Защо така, нали досега ни убеждавахте че газ има
  • 3 морски

    35 5 Отговор
    Носим въглища от Русия за Белгия , Дания и Германия , но техните тецове са по чисти и от нашите аптеки !!!Как става това там ,а тук по Тракия като карам и мирише на кюмюр !!
  • 4 Като

    44 3 Отговор
    Се обърне каруцата, пътища много. А можеше да имаме Южен поток и АЕЦ Белене. Ама нямаме политици

    Коментиран от #10, #21

  • 5 Малката Грета

    27 1 Отговор
    На младите девойки няма да им дойде мензиса ако горите кюмур и автомобилни гуми.
  • 6 Браво !

    33 2 Отговор
    Хайде пак! Ще ни разкатаете бе! Нали зелена енергия? Какви пушеци?
  • 7 177

    12 25 Отговор
    Ндаа. Въглищата добре, но само за кризисни случаи като сегашния. Как така никой не каза и дума за добив на газ от нашите находища. Например това в северозапанда България. Какво чакаме още? Уточнявам НЕ СТАВА ВЪПРОС ЗА ШИСТОВ ГАЗ. Защото веднага ще ми скочат че газът бил шистов и ще има замърсяване.

    Коментиран от #16, #22

  • 8 пьешу

    22 3 Отговор
    "За това е възможно да се прибегне до използването на ядрена енергия"
    според носителите на "ценности", налазили форумите, тази енергия е лоша, скъпа и неподходяща за територията. пък на мен ми се чини, че в тази връзка има доста кандидати за стъбовете по "цариградско шосе". в банки, в полите на витоша и другаде.
  • 9 Факт

    31 6 Отговор
    Още едно безсмислено мнение на поредния експерт!Газ нямаме в цяла Европа заради това,че се намесихме в един конфликт извън НАТО и ЕС(и то без да ни питат избраните от нас,които трябва да се грижат да "добруваме")а лежим върху неизчерпаем запас от въглища.
  • 10 Блогър

    22 0 Отговор

    До коментар #4 от "Като":

    Граждани нямаме,гражданско общество нямаме и соответно политици.Имаме ракиджии,софраджии.И други Джии.
  • 11 четящ

    28 2 Отговор
    г-н експерте, нормално ли е според теб да минава тръба през БГ, а ние да не получаваме газ от нея? коя страна в света прави това? така, че трябва час по-скоро да се възстанови получаването на руски газ, все пак продавача определя условията как да му се плаща, нали? другото е в сферата на близките поне 4-5 г., а дотогава как ще се снабдяваме с газ?
  • 12 Майко мила,

    17 0 Отговор
    Институт по енергиен мениджмънт.
  • 13 минувач

    10 0 Отговор
    Тъпомере не останаха!
  • 14 ЕдинОтМногото

    19 0 Отговор
    И към горенето на гуми, нали така.. Пелетите вече гонят 9 стотака
  • 15 гуем смех

    4 0 Отговор
    друрнайки свършили в аону ,нои праказват езмислеце четени у фъсбоклек!!!
  • 16 Анонимен

    14 0 Отговор

    До коментар #7 от "177":

    Кой ще го добива този газ? Държаванй няма свои фирми способни на това. Нямаме и частни фирми способни на това. Имаме продажни политици, ,които под натиск ще сключат концесии с чужди фирми за мижави пари.А те ще ни го продават на пазарни цени. Държавата ни е хваната в капан.
  • 17 Нямаме друг шанс

    12 1 Отговор
    Трябва да се отворят всички ТЕЦ-ове на въглища. Мините също.
  • 18 Путинофил

    4 4 Отговор
    Путин ни направи к.. капан!
  • 19 Германците също нямат много акъл

    12 1 Отговор
    Искаха да потопят откритите мини с вода и да направят езера, щото разчитаха на Путин, а сега са извадили големите багери и копат ли копат въглища.
  • 20 Докато спим и умуваме

    12 0 Отговор

    До коментар #1 от "Последния Софиянец":

    ни взривяват комин и охладителни кули на ТЕЦ-овете , за да няма възможност за връщане назад . Някои ги затварят изцяло. На зима ще има изненадани.
  • 21 ха ха

    3 9 Отговор

    До коментар #4 от "Като":

    Можеше и Путя да ти е цар, ама нема кой да ти позволи да лижеш... ботушките.
  • 22 ха ха

    2 5 Отговор

    До коментар #7 от "177":

    Я, колко минуса имаш от гъ..пром... Нали с техни пари се захранват продажниците за да няма газ у нас...
  • 23 Мисля

    12 3 Отговор
    И как ни лъжкондрят-ние сме си плащали ама Путин скъсал синджира.Къде са му парите?Ние превеждаме в сметка която ЕС и САЩ са присвоили и замразили-тст шматоците да ни дават газ ама пари йок.И когато казаха да си плащаме в тяхна банка-Ооо,ужас-променяли условията.Сега ще пием на боба първата вода вместо да я хвърляме и ще се топлим на фосген под тюфлека

    Коментиран от #28

  • 24 Българин

    4 6 Отговор
    Газ има колкото щеш но няма да купим руски газ
  • 25 ОЩЕ ЛИ ПЛАЩАМЕ НА ДОГАН БЕЗ ЦЕНТРАЛАТА

    10 0 Отговор
    МУ ДА РАБОТИ ИЛИ ЩЕ НИ СЕ НАЛОЖИ ДОГАН ДА СТАНЕ СТУДЕН РЕЗЕРВ ! ХРАНТУТНИКА ДОГАН ЛИ ПЛАЩА НА ХРИСТО ИВАНОВ ЗА ДА АКОСТИРА НА БРЕГА НА САРАЯ МУ ?
  • 26 Матей преображенски

    8 1 Отговор
    И към ман-га-лите с дървени въглища като по турско.Всичко си имахме по соц-времената,АЕЦ Козлодуй с 6 блока,тока беше по 3 ст киловата,а хляба 26 ст,де е киро на кирия.Казах ли ви още откога ,че ще ни връщат в каменната ера,ама няма да имаме и каменни въглища,и дървата поскъпнаха,ад-ски.Това вече на нищо не прилича,как ще издържат тия хора,тая зима ще е пълен клинч.
  • 27 Хохо секса

    1 2 Отговор
    Имаме си ДОСТАТЪЧНО въглища и това, че
    сме зависими от ГАЗЪТ на Путин е опорка!!!
  • 28 Хохо секса

    0 0 Отговор

    До коментар #23 от "Мисля":

    Брадчед, можеш ли да кажеш същото с едно изречение?
  • 29 Хохо секса

    0 5 Отговор
    Безаналоговите бомби на Путин ускоряват многократно парниковите газове.
    Не се чудете, че има страхотни жеги и повсеместни наводнения.
  • 30 12340

    4 0 Отговор
    "...България е поела ангажимент за пълно изваждане от експлоатация на въглищните централи до 2038 ...
    ....не България---

    Мръсния Бою пое ангажимента !
  • 31 Пак не усп

    1 0 Отговор
    Според тоя ще тънем в изобилие от газ, но ние не сме разбрали, понеже Петков не бил прозрачен! Да ама бъдещето време на Киро го знаем че никога не става на сегашно време. Закво им плащат пари на тези икономисти "анализатори", след като от простия народ ги виждаме че са прости!
  • 32 Най елементарното решение

    3 0 Отговор
    е да пуснем отново Руския газ, но нали тогава много "политици" и "анализатори" ще си загубят евробонусите!!! Не сте ли разбрали, че тия под "национални интереси" разбират собствения си джоб.