Министерството на енергетиката на Косово съобщи снощи, че засега отменя планирания режим на тока, тъй като е успяло да осигури електричество от съседна Албания, информира Ройтерс, съобщи БТА.
Не се уточнява обаче за какъв срок е споразумението. Албания, която разчита на електроенергия от хидроцентрали, се сблъсква с тежка суша и също трябва да внася ток.
По-рано вчера косовската енергоразпределителна компания КЕДС (KEDS) започна прекъсвания на тока в 8 часа сутринта местно време, тъй като няма достатъчно местно производство ток, а цените на вносната електроенергия са много високи. Потребителите трябваше да имат шест часа ток, а два часа да нямат.
Косово и Албания имат споразумение да споделят електроенергия, като косоварите обикновено се нуждаят от повече ток през зимата, за да отопляват домовете си, а албанците - през лятото, за да ползват климатиците. Говорителят на КЕДС Виктор Буджала каза, че компанията получава само 500 мегаватчаса от въглищни електроцентрали и от възобновяеми източници, а потреблението е до 800 мегаватчаса. В изявление в неделя КЕДС и операторът на електропреносната система на страната КОСТТ (KOSTT) съобщиха, че не могат да си позволят да внасят електроенергия и трябва да разчитат на местно производство.
Около 90 процента от производството на електроенергия в Косово е от въглища, а енергийната компания КЕК (KEK) заяви, че е изключила почти половината от генераторите си за планирана поддръжка, за да ги подготви за зимата. Консумацията на електроенергия се увеличава повече от два пъти през зимата. Режим на тока имаше през декември, когато потреблението се повиши до рекордни нива, тъй като температурите паднаха под нулата. По-рано този месец парламентът на Косово обяви извънредно енергийно положение за 60 дни, за да помогне на правителството да предприеме стъпки за справяне с кризата, включително прекъсвания на тока.