Отидете към основна версия

2 566 28

Как пилоти доброволци помагат на украинците

  • украйна-
  • война-
  • доброволци-
  • самолети

Над 300 пилоти от цял свят работят за частния проект "Въздушна помощ за Украйна"

Снимка: DW

До полско-украинската граница се откарват медикаменти, а обратно към Германия се докарват бежанци. Над 300 пилоти от цял свят работят за частния проект "Въздушна помощ за Украйна".

Джон Боун можеше да продължи да си живее спокойно във вилата си във Флорида и всеки би го разбрал. Можеше да се радва на слънцето на един от най-красивите плажове в Мексиканския залив, да води понякога курсове по летене понякога и изобщо - да се радва на заслужената си пенсия. Джон Боун обаче не е обикновен 71-годишен американец - той вече два пъти е обиколил света, пилотирайки любимия си лек самолет "Cirrus SR22".

Затова и решава да направи онова, което смята, че е редно, когато чува за инициативата "Въздушна помощ за Украйна" в Германия. Кой ли би бил по-подходящ от него да лети с хуманитарна помощ до Мелец в Полша, на 60 км от границата с Украйна, при всякакви метеорологични условия? "Затова се качих на самолета си, първо за Канада, после за Гренландия, оттам за Исландия и Шотландия. След пет дни бях в Германия и се записах доброволец за два месеца - юли и август."

Боун разказва за пътуването си до Германия като за детска игра, вероятно защото е прекарал голяма част от живота си в небето. Той сяда в пилотската кабина още като тийнейджър, работи 36 години за американската авиокомпания "Delta Airlines" и може да лети по маршрута Атланта-Франкфурт едва ли не насън.

"Мисля, че е важно да правим каквото можем и да използваме ресурсите, с които разполагаме, за да помогнем на Украйна. В моя случай това е самолетът ми, така че взех него", казва Боун.

С бежанците са станали приятели

Със своя самолет Боун вече е транспортирал до Полша стотици пратки с лекарства от първа необходимост, а на връщане взима със себе си бежанци, които закарва в Германия. Американецът вече е приятел с всички тях във Фейсбук. "В социалната мрежа вече имам почти толкова приятели украинци, колкото и мои сънародници", смее се пилотът.

"Всеки, когото закарам до Германия, ми е безкрайно благодарен. Днес ще летя с един украински герой от войната, който има нужда да бъде настанен в болница. Страхотно е, че мога да правя нещо толкова значимо."

Как се ражда "Въздушна помощ заУкрайна"

Фактът, че Джон Боун може да промени нещо, се дължи на Кай Волф. Или казано другояче: американският пилот все още щеше да обучава любители на полетите във Флорида, ако 52-годишният IT-специалист не бе стигнал до една доста дръзка идея заедно с приятеля си Щефан Залинг малко след началото на войната в Украйна.

"Умувахме какво можем да правим най-добре", казва Залинг. "Имаме и опит в производството, и в IT-сферата, но имаме опит и в летенето - Щефан е пилот, а аз летя от 15 години. Помислихме си, че ако се включат още няколко души от нашия приятелски кръг, ще можем да направим нещо."

Пилоти от цял свят

Днес пилотите, които работят за организацията, са 313, някои летят до Украйна на собствени разноски. Сред тях има бивши командири на полети, инженери и професионални войници. На борда на самолетите има и пилоти от Кения, Еквадор и Канада. Досега въздушната спасителна служба за Украйна е пътувала 69 пъти към Мелец в Полша от Хангелар край Бон, от Аугсбург и от Майнц. С над 17 000 килограма багаж - като специални лекарства срещу рак, комплекти за първа помощ и оборудване за пречистване на кръвта, докарани до Украйна възможно най-бързо, главно от склада на организацията за помощ на Синьо-жълтия кръст в Кьолн.

"Онзи ден в събота сутринта ни се обадиха, че на украинската граница с Молдова е необходимо много специално и рядко лекарство, защото ранен украинец е развил резистентност към антибиотици. Организирахме полет от Дъблин и още същата вечер пациентът получи първата си инфузия", разказва Волф.

Пратки и за Буча

Въздушните спасителни служби помагат и в Буча - мястото, което придоби световна известност заради зверствата, извършени от руски войници. Заедно с криминалната полиция в Кьолн и Синьо-жълтия кръст на летището в Майнц при нощна операция и в мъгла са докарани десетки така наречени "комплекти за след изнасилване", за да могат да се докажат сексуалните посегателства. В багажа имало и контрацептивни хапчета, и 200 килограма чували за тела.

Досега организацията е докарала в Германия 57 души, които се нуждаят от лечение. Службата за помощ на Украйна се фокусира върху ранени хора, които се нуждаят от операция, хора в инвалидни колички или деца без родители. Всичко функционира единствено благодарение на това, че основателят на организацията Волф и неговият екип постоянно координират акциите.

Координацията не е лесна

Понеделник вечер, последен брифинг преди два планирани полета. На следващия ден, според прогнозата за времето, през Полша ще премине лош атмосферен фронт. Опитните пилоти могат да заобиколят бурята, но това отнема време, а летището в Германия няма да бъде отворено вечно. Да се отмени полетът? Тогава ще трябва бързо да се резервира подходящ хотел за бежанците, които с нетърпение очакват въздушния спасителен екип. Това се е превърнало в рутина за Кай Волф, който е достатъчно търпелив, за да прегледа всички възможности на лаптопа си, докато едновременно с това разговаря с пилотите по телефона.

"Петдесет на петдесет", казва Волф, когато го питат дали отделя повече време на собствената си IT-компания или на въздушната служба в помощ на Украйна. И това едва ли ще се промени в близко бъдеще. Волф, който многократно е бил в Украйна и има много приятели там, казва: "Кога ще свърши това? Когато свършат даренията. Или ни свършат силите. Но най-добре, когато свърши войната."

Поставете оценка:
Оценка 4 от 33 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: