Отидете към основна версия

1 045 7

Си Дзинпин се престраши да наруши COVID блокадата

  • казахстан-
  • си дзинпин-
  • китай-
  • касъм-жомарт токаев

Китайският лидер пристигна в Казахстан за първото си посещение в чужбина от началото на пандемията

Снимка: БГНЕС/ЕРА

Китайският президент Си Дзинпин пристигна днес в Казахстан за първото си посещение в чужбина от началото на пандемията, предаде Франс прес. Самолетът на китайския ръководител се приземи в Нур Султан, столицата на централноазиатската страна, малко след 08:00 по Гринуич.

Си Дзинпин бе посрещнат на летището от казахстанския президент Касъм-Жомарт Токаев. Двамата лидери, придружаващите ги делегации и почетният караул носеха маски заради епидемията от КОВИД.

След тази визита Си Дзинпин ще замине за Узбекистан, където ще участва в среща на върха на Шанхайската организация за сътрудничество и се очаква да разговаря там с руския държавен глава Владимир Путин.

В навечерието на пътуването си китайският ръководител обеща "да брани общата сигурност" с Казахстан в статия за казахстанския печат, разпространена вчера от китайската държавна телевизия. Според Си Дзинпин Китай се стреми да развива с Казахстан сътрудничество в борбата с наркотрафика и организираната международна престъпност, както и срещу трите "потока" - тероризма, сепаратизма и религиозния екстремизъм. Китайските власти използват това понятие, за да оправдаят репресиите в Синцзян-Уйгурския автономен район на границата с Казахстан срещу уйгурското мюсюлманско население, отбелязва Франс прес.

Западът и правозащитници обвиняват Китай, че държи в лагери над един милион уйгури и други хора от мюсюлмански малцинства, включително казахи. Пекин отхвърля обвиненията в нарушения на човешките права, като твърди, че взетите мерки са насочени срещу тероризма и целят да осигурят развитието на региона.

Хиляди казахстанци имат семейни връзки с жители на Синцзян, където казахите са втора по големина тюркоезична група след уйгурите.

Казахстан има желание да задълбочи важните си търговски връзки с Китай и се стреми да възприеме позицията на Пекин спрямо Синцзян. Страната обаче е станала тилова база за активисти и неправителствени организации, които критикуват ситуацията в Синцзян и упрекват казахстанските власти в бездействие.

Поставете оценка:
Оценка 3.2 от 5 гласа.

Свързани новини