Отидете към основна версия

3 451 54

ЕС може да гласува за приемането на България и Румъния в Шенген още през декември

  • шенген-
  • европейски съюз-
  • европейска комисия-
  • българия-
  • румъния

Следващата седмица в двете страни ще се състои проверка от Европейската комисия и представители на държавите от ЕС за прилагането на законодателството за охрана на външните граници

Снимка: БГНЕС/ЕРА

Съветът на ЕС може да гласува по въпроса за приемането на България и Румъния в Шенген през декември, съобщи днес чешкият министър по европейските въпроси Микулаш Бек от името на председателството на институцията.

България и Румъния изпълниха изискванията, председателството полага усилия да се присъединят към Шенген и работи за утвърждаване с единодушие на решение през декември, заяви той пред Европейския парламент в дебат по искане на групата на социалистите и демократите (СиД). Бек добави, че следващата седмица в двете страни ще се състои проверка от Европейската комисия и представители на държавите от ЕС за прилагането на законодателството за охрана на външните граници.

Зам.-председателят на ЕК Маргаритис Схинас определи предстоящата проверка като израз на "похвална прозрачност", защото е по инициатива на София и Букурещ. По неговите думи е време за разширяване на Шенген и от 2011 г. ЕК настоява за приемането на България и Румъния.

Поздравявам двете страни за начина, по който управляваха външната граница при потока от украински бежанци. Те дадоха пример и ни накараха да се гордеем, заяви Схинас.

От името на групата на Европейската народна партия (ЕНП) Манфред Вебер посочи, че България и Румъния са готови за Шенген и е неприемливо от 11 години да няма напредък в Съвета на ЕС. Не са нужни оправдания, а действия, двете страни имат силната ни подкрепа, добави той.

Председателят на СиД Ираче Гарсия отбеляза, че без обективни причини двете страни чакат 11 години. Българите и румънците имат същите права, като останалите граждани на ЕС. Става дума за справедливост. Проверките на българи и румънци по границите са дискриминация, допълни тя. По нейните думи неприемането на двете страни объзсърчава българите и румънците, и е в услуга на антиевропейските популисти.

София инт Велд (Обнови Европа) заяви, че се чувства засрамена, че българите и румънците получават неравноправно отношение. Срамувам се от Съвета на ЕС, че не изпълнява задълженията си. Въпросът не трябва да се използва за политически битки по други теми. Срам ме е от холандското правителство, което възпрепятства напредъка заради вътрешнополитически причини. Спазването на европейските правила не е еднопосочна улица. Призовавам премиера Марк Рюте да спазва правилата и да подкрепи приемането на България и Румъния. Време е да поставим единството над вътрешната политика, призова Инт Велд.

Тинеке Стрик (Зелени) заяви, че приемането в Шенген не е само право, а и отговорност. В последните години има данни за постоянни случаи на отблъскване и насилие на мигранти по границите на двете страни. Призоваваме за решение, съобразено с постиженията, добави тя. Стрик настоя разширяването на Шенген да не се смесва с други въпроси. Ако България възприеме този подход, трябва да се откаже от ветото си по процеса на преговорите със Северна Македония, смята тя.

Гидо Рай ("Идентичност и демокрация") коментира, че българите и румънците отдавна живеят в ЕС, възползват се от социалните системи и пращат получените бюджетни суми у дома, подкопават размера на заплатите. Румъния е "европейския див запад", как може толкова корумпирана страна да бъде в ЕС, попита той. Българско-турската граница бе в ръцете на организираната престъпност, но напоследък (държавата) си я върна обратно. Нямаме нужда от двете страни нито в Шенген, нито в ЕС, обобщи Рай, който получи забележка от председателстващия заседанието на ЕП.

Ангел Джамбазки (Европейски консерватори и реформатори/ВМРО) посочи, че неприсъединяването на двете страни към Шенген е истински политически позор за ръководството на ЕС. Това е двоен стандарт, лицемерие и двуличие. Основната причина е икономиката, обобщи той.

Клеър Дейли (Левите) заяви, че поначало е за разширяването на Шенген. Тя добави, че по границите на България, Румъния и особено Хърватия се оказва насилие над мигрантите. ЕС изглежда възнаграждава подобно поведение, коментира тя.

Предвижда се по-късно този месец ЕП да приеме нов призив за присъединяването на България и Румъния към Шенген.

Поставете оценка:
Оценка 2.6 от 33 гласа.

Свързани новини