Загубите на руската армия в Украйна са ясен сигнал за елитите (в Москва). Те вече търсят варианти за преговори със Запада, а някои и с Украйна. Това каза в интервю за „Обозревател“ ръководителят на Службата за външно разузнаване на Украйна през 2005-2010 г. генерал Николай Маломуж.
Според него елитите предлагат две основни теми за преговори: стабилна Руска федерация, която контролира ядрените оръжия, но без Путин, или действия за премахване на Путин. При втория вариант става дума за политическа оставка, оставка по болест или по-радикални действия.
„Мисля, че това няма да се случи през следващите седмици (оставката на руския президент), защото Путин все още има лостовете за всеобхватен контрол. Но когато провеждаме военни операции (например Херсон и Крим да бъдат освободени), паралелно фронтът ще се срине на изток - тогава реалността на елиминирането на Путин ще се увеличи значително “, каза Маломуж.
В същото време той добави, че краят на режима на Путин е възможен в бъдеще. При положителен сценарий това ще се случи след един и половина до два месеца. „Тенденциите по отношение на нашите победи ще се засилват, за нас е важно да мобилизираме всички сили и средства, да развием ефективни настъпателни действия“, прогнозира той.
Маломуж добави, че след като получи най-новите оръжия и оборудване от западните партньори - HIMARS, ракети, бронирани машини, самоходни оръдия, системи за противовъздушна и противоракетна отбрана - украинската армия ще създаде предпоставки за стратегически настъпателни операции. Според предположенията на генерала в рамките на 2-3 седмици Украйна ще може да получи тези средства, да формира по-нататъшна концепция на операциите и да проведе активни настъпателни операции на тактическо и вероятно стратегическо ниво.
"И тук ще има повече предпоставки за смяна на режима в Русия. Всички ще видят, че Путин е толкова слаб, че вече търпи стратегическо поражение. В същото време специалните служби вече няма да му помагат, защото самите те няма да помогнат бъдете уверени в него и ще търсят варианти за спасение – чрез преговори“, заключи Маломуж.