Това е най-мащабният проект на ЕС, целящ да подобри способностите на Украйна да се отбранява срещу руската агресия: 15 000 украински военни ще се обучават в страни от ЕС. Полша и Германия ще имат водеща роля в мисията.
Външните министри на държавите от ЕС одобриха създаването на Мисия за военна помощ за Украйна (EUMAM) - "EU Military Assistance Mission" Ukraine - за засилване на военните способности на въоръжените ѝ сили. Това е най-мащабната мисия от този вид, която ЕС организира за трета държава, посочват дипломати.
Какво е планирано?
Предвижда се мисията първоначално да продължи две години, през които трябва да бъдат обучени 15 000 украински войници, потвърди германската външна министърка Аналена Бербок. Това е начин ЕС „по най-добрия начин да подкрепи Украйна в нейната самоотбрана“, посочи Бербок. Обучението трябва да започне в средата на ноември.
Кой ще обучава войниците?
Повечето войници вероятно ще бъдат обучени в Полша и в Германия. По сведения от военни източници Бундесверът би могъл да се ангажира с обучението на до 5000 украински войници. Подробностите предстои да бъдат изяснени през следващите седмици. По нейни собствени данни Франция смята да поеме обучението на до 2000 украинци.
За водеща роля в изпълнението на плана претендира Полша, която би искала главната квартира на мисията да се установи във Варшава. Съгласно проведените до момента преговори предстои изграждането на по-голяма военна база в Полша и на една по-малка в Германия. Полша гледа на себе си като на застъпник на украинските интереси в ЕС. Някои страни от съюза вече обучават украински военни въз основа на национални споразумения.
Колко ще струва мисията?
ЕС предвижда да отдели за целта 106,7 милиона евро от общите си фондове. В тази сума не са включени средствата за заплати на инструкторите, които ще трябва да бъдат поети от всяка държава поотделно.
Какво трябва да научат украинските войници?
Младите войници ще преминат основна подготовка, а за опитните е предвидено специализирано обучение. В Германия например те ще придобият умения да обслужват системата за противовъздушна отбрана IRIS-T SLM. Германия вече достави една такава на Украйна, а през следващата година ще достави още три. Освен това могат да бъдат обучени специалисти за откриване на мини, но и за защита от оръжия за масово поразяване, както и за защита от дронове.
Според предишни изявления мисията би могла да включва обучение в сфери като логистика и защита от ядрени, биологични и химически оръжия.
Става ли ЕС участник във войната?
ЕС категорично отрича, че мисията за обучение на украински военни го превръща в участник във войната в Украйна. В Брюксел смятат тази стъпка за още един елемент в рамките на подкрепата на Общността за Украйна докато има нужда от такава подкрепа - както финансова и дипломатическа, така и с оръжие и с мисии като EUMAM.