Отидете към основна версия

2 116 36

"Указът на Путин за военното положение в анексираните области е акт на отчаяние"

  • русия-
  • украйна-
  • владимир путин-
  • крим-
  • херсон-
  • донбас

Това вече е видимо в международния имидж на Владимир Путин, към който дори приятелски настроените лидери стават много по-критични, отколкото преди година

Снимка: БГНЕС/ЕРА

Ако Путин смята с ядрено оръжие да принуди Украйна да капитулира, трябва да е готов да пожертва войските си в Украйна, които Западът ще унищожи напълно. Пред ДВ проф. Йоахим Краузе казва, че Путин вече действа отчаяно.

На заседанието на Съвета за сигурност на 19 октомври руският президент Владимир Путин съобщи, че е подписал указ за въвеждане на военно положение в зоните на Донецка, Луганска, Запорожка и Херсонска област в Украйна, анексирани от Русия в разрез с международното право в края на септември. Как ще се отрази това развитие на ситуацията на фронтовата линия и дали не е още една стъпка към евентуална ядрена ескалация на конфликта - на тези и други въпроси за ДВ отговаря професор Йоахим Краузе, ръководител на Института за политика на сигурността към Университета в Кил.

Професор Краузе, военното положение се различава от извънредното по това, че се налага само при външна заплаха. Колко значима е тази промяна в отношението на Русия към случващото се на фронта?

Йоахим Краузе: В момента не виждам нищо да се променя. Защото военното или извънредното положение не означава нищо повече от това, че властите могат да правят каквото си искат и най-вече, че военната администрация може да поеме контрола над тези райони.

Тогава цари беззаконие, а в тези райони то вече е в сила. Затова предполагам, че военното положение няма да донесе нищо ново. Това обаче би могло да означава - и това е, което ме тревожи - че руснаците може да се опитат да вкарат останалото население на тези области на руска територия със сила, както вече правят в Херсон. Предполагам, че това е истинският мотив.

В момента сме свидетели на това как военната "администрация" в Херсон се опитва да евакуира цивилното население, но това най-вероятно ще стане против волята на хората. Вероятно въвеждането на военно положение е необходимо, за да се създаде правна основа за това.

Може ли тази мярка да се тълкува като нов етап на ескалация?

Ако това е знак, че украинското население ще започне да се изселва принудително в Русия, то това със сигурност е ескалация за Украйна, но не във военно отношение, а по отношение на въздействието върху цивилното население. Мога да си представя, че повечето украинци, които оцеляват в тези райони, не искат да бъдат насилствено преместени в Русия и да бъдат асимилирани там против волята си като "нови руснаци".

Възможно ли е една от последиците от въвеждането на военно положение в анексираните територии да бъде призоваването на мъжкото население в руската армия?

Да, това вече се прави и това е най-лошото: те набират млади мъже в окупираните територии, за да се бият срещу страната си. Може би ще започнат да го правят по-систематично, въпреки че не знам колко млади мъже все още са там. В крайна сметка това е само малка част от населението, което е живяло там. Предполагам, че това е по-скоро акт на отчаяние, който да покаже, че Русия все още е способна.

Въпреки това общото състояние на руските въоръжени сили не е особено добро. Напротив, можете да видите, че моралът пада навсякъде, че руснаците имат проблеми с доставките, с боеприпасите. И всичко това, от гледна точка на Русия, не е добър знак. Мисля, че през следващите няколко дни много неща ще се променят в района на Херсон.

Какви по-точно промени очаквате?

Да предположим, че украинците си върнат Херсон и цялата Херсонска област на запад от Днепър. Това би било голямо поражение за руснаците. Не бих го сравнил със Сталинград, но мащабът му се доближава до този. Опасявам се, че в такъв случай руснаците могат да предприемат някаква отчаяна стъпка - например да взривят язовир, за да наводнят целия район. Мога да си представя това като отмъщение. Или пък вероятно отново ще започнат да атакуват интензивно украински граждански обекти с безпилотни самолети и каквото друго имат.

Възможно ли е за отмъщение Русия да прибегне до използването на ядрено оръжие?

Смятам, че това е малко вероятно, тъй като реакцията на Запада в такъв случай би могла напълно да обърка руските сметки. Руснаците трябва да имат предвид, че ако искат да принудят Украйна да капитулира с цената на ядрени оръжия, западните държави ще започнат мащабна операция, при която ще унищожат напълно руските войски в Украйна и ще заплашат със същия ядрен отговор в случай, че Русия отново използва ядрени оръжия. Не мисля, че Путин ще се съгласи на това, тъй като то би отслабило или унищожило целия му вертикал на властта.

Според вас има ли възможност Русия да приключи тази война, без да се обезличи?

Путин вече се обезличи. Той продължава да отрича, че губи лице, и така само прави трагедията си още по-голяма. Колкото по-дълго продължава войната, толкова повече руската армия ще се изтощава, толкова по-малко военна мощ ще ѝ остава, толкова по-слаба ще става тя. Това вече е видимо в международния имидж на Путин, към който дори приятелски настроените лидери стават много по-критични, отколкото преди година. Много от тях създават впечатлението, че той не е в състояние да разбере колко лошо е положението му и да си направи съответните изводи, а смята, че все още има шанс да вдигне летвата, за да завърши победоносно тази война. Но той със сигурност няма да завърши тази война победоносно.

Поставете оценка:
Оценка 3.7 от 33 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: