Германският парламент днес обсъди дали да наложи по-строги наказания на екоактивистите на фона на поредица от протести в цяла Германия, съобщи ДПА.
"Изменението на климата е важно, но то не оправдава престъпните действия", заяви заместник-председателят на консервативния Християндемократически съюз/ Християнсоциален съюз (ХДС/ХСС) Андреа Линдхолц. "Глобите няма да спрат нарастващата радикализация в тази област", добави тя.
ХДС/ХСС внесе предложение, с което иска налагането на присъди, включващи затвор, за определени форми на протести, свързани с климатичните промени. Според предложението активистите, които блокират пътища или възпрепятстват преминаването на полицията, пожарната и службата за спешна помощ, в бъдеще трябва да бъдат наказвани с лишаване от свобода от три месеца до пет години. Опозицията поиска и налагането на присъди, включващи затвор, вместо глоби за повреждането или унищожаването на културни ценности.
"Няма да постигнем реално укрепване на нашите правоприлагащи органи и съдилища, ако направим наказанията по-строги", заяви Соня Айхведе, говорителка по правни политики на управляващата Германската социалдемократическа партия.
Една от причините за днешния дебат в германския парламент бе смъртта на велосипедистка, която миналата седмица бе блъсната и прегазена от камион в столицата Берлин. Според пожарната служба специализираният екип, който трябвало да пристигне на мястото на трагедията и да помогне на затиснатата под камиона велосипедистка, се забавил, защото попаднал в задръстване, причинено от протестиращи срещу климатичните промени. Резултатът от това бил смъртта на жената.