Отидете към основна версия

7 227 54

Стратегически град: Защо Херсон е най-важният в Южна Украйна

  • херсон-
  • украйна-
  • русия-
  • война-
  • владимир путин-
  • инвазия-
  • одеса-
  • крим

Eдинствената сухопътна връзка към Крим минава през областта

Снимка: Министерство на отбраната на Украйна

Обявеното от руският министър на отбраната Сергей Шойгу изтегляне на руската армия от Херсон - най-важния град, окупиран досега от руснаците - не бе кой знае каква изненада. Още в края на октомври новият руски главнокомандващ в Украйна генерал Сергей Суровикин вече говореше за необходимостта от "трудни решения".

Особено украинските атаки срещу важния Антоновски мост значително затрудниха снабдяването на руските войски на десния бряг на най-голямата река в Украйна - Днепър. В рамките на контраофанзивата, започнала в края на август, украинските войници все повече доближаваха Херсон.

Прясна вода за Крим

Цялата Херсонска област бе напълно завладяна от Русия още в първите дни на инвазията. Военната съпротива бе слаба. Областният град Херсон, в който преди това живееха около 280 000 души, беше окупиран в началото на март. Любителски кадри показват украински цивилни граждани, протестиращи срещу руските войски. Преобладаващата част от населението там е рускоговорящо. Нито един друг регион в Украйна не е окупиран толкова бързо – как това стана така, не е ясно и до днес. Това е един от най-болезнените въпроси за Киев.

Със своята площ от 28 500 квадратни километра Херсонска област е голяма почти колкото Белгия. От стратегическа гледна точка това вероятно е най-важният регион в Южна Украйна, тъй като има достъп до две морета: Азовско на изток и Черно на запад.

По-важното е, че единствената сухопътна връзка с Крим минава през Херсонска област. Той е входната врата към полуострова, анексиран от Русия през 2014 г., Този достъп остана до голяма степен открит по време на руската инвазия. По онова време не бяха взривени мостовете, които можеха да спрат настъплението на руснаците. По този начин големите руски формирования, идващи от полуостров Крим, успяха да навлязат на стотици километри в северна посока.

Най-важната цел на Русия вероятно беше Северният кримски канал, който започва от Нова Каховка - на около 80 км източно от Херсон и стига до Керч в Крим. Полуостровът страда от недостиг на вода и още от съветско време се снабдява с прясна питейна вода от Днепър чрез този канал. След анексията на Крим Украйна спря водния поток, което създаде големи проблеми за земеделието в Крим. Руските войски сега взривиха язовира, построен през 2014 г., и отново пуснаха водата.

В същото време руската армия успя да блокира важния за Украйна излаз на Черно море, като окупира Херсон и други градове по долното течение на Днепър.

Херсон - столица на дините

Херсон е известен най-вече с корабостроенето си. Градът е основан в края на XVIII в. в тогавашната Руска империя край устието на река Днепър и е наречен на името на древногръцкото кримско селище Херсонес. Херсон е най-старото морско пристанище на украинското черноморско крайбрежие. Тук са построени първите бойни кораби за руския Черноморски флот. От съветско време Херсон е специализиран в производството на граждански и товарни кораби, включително танкери. През февруари 2022 г., няколко дни преди руската инвазия, корабостроителницата обявява подписването на договор за построяването на четири товарни кораба за Нидерландия.

Когато става дума за Херсон, украинците го свързват не толкова с корабостроенето, колкото със земеделието и вкуса на отглежданите там плодове и зеленчуци - особено на прочутите херсонски дини. Всяка година от август нататък украинските магазини са пълни с тях. С изключение на тази година. В социалните мрежи снимките на украински войници с диня в ръка се превърнаха в символ на това, че Украйна си възвръща региона.

Украйна реагира предпазливо

В отговор на обявеното изтегляне на руските войски от Херсон украинският президент Володимир Зеленски призова за сдържаност. "Врагът не ни дава подаръци, не прави "жестове на добра воля". Все още трябва да се борим", подчерта той в обръщението си на 9 ноември.

Зеленски се обърна и към руското ръководство: "Всеки опит да взривите Каховската ВЕЦ, да наводните нашата територия и да оставите Запорожската атомна електроцентрала без вода ще означава, че обявявате война на целия свят. Помислете си какво ще се случи тогава."

Михайло Подоляк, съветник в президентската канцелария на Украйна, заяви, че Киев не вижда признаци Русия да се откаже от Херсон без борба. Според него в града остават значителен брой руски войници. В момента в региона се концентрирали допълнителни военни сили.

Автор: Роман Гончаренко

Поставете оценка:
Оценка 4.3 от 30 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: