Отидете към основна версия

3 191 6

Вярно ли е, че 15 000 гастарбайтери са загубили живота си в Катар? Проверка на фактите

  • катар-
  • световно първенство-
  • стадиони-
  • строители

Макар често да се интерпретира по този начин, нито един от източниците не твърди, че всички тези хора са загинали на строителните площадки на обектите за Световното първенство по футбол

Снимка: БГНЕС/ЕРА

Това Световно първенство по футбол в Катар е струвало живота на 15 хиляди чуждестранни работници, загинали по строителните обекти за Мондиала. Верни ли са тези твърдения на правозащитници? ДВ провери фактите:

Тази проверка на фактите на Дойче Веле разглежда данни и твърдения, публикувани от ФИФА, властите на Катар, правозащитни организации и различни медии. Те многократно са били приемани за истина, третирани са като безспорни факти или пък са поставяни под съмнение. Възможно е цифрите, представени тук, да отразяват само част от истината за предполагаемите страдания, през които са преминали работниците мигранти в Катар.

Твърдение: 15 000 работници са загинали на строителните обекти за Световното първенство в Катар.

Цифрата 15 021 фигурира в доклад от 2021 г. на правозащитната организация "Амнести интернешънъл". Често се цитира и посочената от британския вестник "Гардиън" в началото на 2021 година бройка на предполагаемите жертви - 6500 души.

Проверка на фактите на ДВ: фалшиво твърдение

Макар често да се интерпретира по този начин, нито един от източниците не твърди, че всички тези хора са загинали на строителните площадки на обектите за Световното първенство по футбол. И двете цифри включват като цяло чужденците, починали в Катар.

Цифрата 15 021 от доклада на "Амнести интернешънъл" идва от официалната статистика на катарските власти за периода 2010-2019 година. Според нея 15 799 души без катарско гражданство са починали в страната между 2011 г. и 2020 година. Това включва не само нискоквалифицирани строителни работници, охранители или градинари, а и учители, лекари, инженери или бизнесмени. Някои от тях идват от развиващи се страни, а други - от бързоразвиващи се и индустриални страни. Авторите на "Гардиън" са стигнали до цифрата 6500, тъй като са ограничили проучването си до хора от Бангладеш, Индия, Непал, Пакистан и Шри Ланка. Те са се обърнали към властите в страните по произход на тези хора с молба за допълнителна информация. На тези пет държави се пада значителна част от чуждестранната работна сила в Катар, особено нискоквалифицираната или неквалифицираната.

Твърдение: Смъртността е "в рамките на очакваното".

Катарските власти не оспорват посочените данни. В отговор на статията в "Гардиън" обаче Министерството на информацията е заявило, че тази цифра е "в рамките на очакваното за население в такъв обем и такива и демографски характеристики".

Проверка на фактите на ДВ: подвеждащо твърдение

Вярно е, че смъртността в страните по произход е значително по-висока, отколкото сред трудовите мигранти в Катар. Според националната статистика също и в Катар умират повече хора на 100 000 души население, отколкото сред 100 000 трудови мигранти в Катар. Но тези изводи нямат голямо значение, защото чуждестранната общност в Катар не е сравнима демогафски с цялото население на дадена държава. Така например делът на малките деца и възрастните, т.е. групите на с най-висока смъртност, сред мигрантската общност е непропорционално по-малък, отколкото сред цялото население на отделните страни. За работна виза за Катар се изискват цяла серия от здравни сертификати. Наред с всичко останало, кандидатите трябва да покажат и отрицателни тестове за инфекциозни заболявания като СПИН/ХИВ, хепатит В и С, сифилис и туберкулоза - все болести, които в някои от страните по произход на трудовите мигранти са чести причинители на смърт.

Двамата френски журналисти Себастиан Кастелие и Куентин Мюлер посочват в книгата си "Les Esclaves de l'Homme Pétrole", че нито една от посочените цифри не включва работниците мигранти, които са починали скоро след завръщането си у дома. Така например в Непал през последното десетилетие се наблюдава значително увеличение на смъртните случаи от бъбречна недостатъчност сред мъжете на възраст между 20 и 50 години. Поразителен брой от тях наскоро са се завърнали от работа в Близкия изток. Тежкият труд в пустинята, както и това, че тези хора не са поемали достатъчно количество вода с добри качества, са едно от възможните обяснения.

Твърдение: Само трима души са загинали по време на работата си на строителни обекти за Мондиала.

ФИФА и Комитетът за Световната купа в Катар твърдят, че само трима души са загинали в директна връзка с работата си на строителните обекти за първенството. Има още 37 смъртни случая на работници, но смъртта им не е свързана пряко с работата им при подготовката на Мондиала.

Проверка на фактите на ДВ: твърдението е подвеждащо

По данни на ФИФА в пиковите фази на строителната дейност са били заети малко над 30 000 работници. Домакинството на Световното първенство е предизвикала строителен бум в Катар, по време на който са били изградени нова метро мрежа, магистрали, хотели, разширение на летището, цял град (Лусаил) и други проекти.

Следователно числата, предоставени от организаторите на първенството, са подвеждащи. Те не отчитат всички загинали на други строителни обекти, които вероятно не биха се появили без Световното първенство по футбол. Пренебрегнати са и многобройните документирани случаи на работници мигранти, които са починали в жилищата си след работа на строителните обекти.

Катарските власти не дават задоволително обяснение за смъртта на хиляди работници мигранти. Проучване на "Гардиън" е установило, че катарските лекари са посочили внезапното спиране на сърдечната дейност или дишането като "естествена причина за смъртта" в около 70% от случаите. Според документалната поредица на ARD "Световна купа на срама" катарските лекари твърдят, че са били принуждавани да попълват смъртните актове по този начин. Международната адвокатска кантора DLA Piper е предупредила още през 2014 г. за тази практика в доклад, поръчан от катарското правителство.

Епидемиолозите не разглеждат спирането на сърцето или на дишането като причини за смърт, а като резултат от нея. Причина може да бъде например сърдечен удар, злокачествена сърдечна аритмия, алергичен шок или отравяне. Такива обяснения обаче липсват. Свидетели, с които са разговаряли правозащитни организации като "Хюман Райтс Уоч" или "Амнести интернешънъл" твърдят, че сред причините за много от внезапните необясними смъртни случаи са топлинен удар, изтощение или по-леки, но нелекувани заболявания.

Многобройните запитвания на ДВ до различни институции на Катар, Бангладеш, Индия, Непал, Пакистан и Шри Ланка останаха без отговор до публикуването на статията.

Поставете оценка:
Оценка 3.3 от 7 гласа.

Свързани новини