Отидете към основна версия

1 201 6

Университетите във Великобритания може да фалират, ако правителството ограничи приема на чуждестранни студенти

  • великобритания-
  • университет-
  • риши сунак

Министър-председателят обмисля строги мерки срещу чуждестранните студенти, които довеждат в страната хора на своя издръжка, както и да ограничи приема в най-добрите университети, казаха вчера от "Даунинг стрийт" 10

Снимка: Shutterstock

Университетите във Великобритания може да фалират, ако правителството ограничи броя на чуждестранните студенти в опит да намали нетната миграция, предупреди съветник по имиграционната политика, цитиран от ДПА.

Потенциалният план на британския премиер Риши Сунак да намали броя на чуждестранните студенти, получаващи "нискокачествени дипломи" за висше образование, може да "докара много университети до ръба", най-вече в по-бедните региони, каза председателят на правителствения Консултативен комитет по миграцията.

Ако спрете приема на чуждестранни студенти, "не съм сигурен как университетите ще продължат да оцеляват", каза професор Брайън Бел по "Канал 4" на Би Би Си. Той посочи, че това не е само имиграционна политика, но и образователна, тъй като може да доведе до мащабно увеличение на таксите за британските студенти, за да бъде компенсирана загубата на постъпленията от чуждестранните.

Министър-председателят обмисля строги мерки срещу чуждестранните студенти, които довеждат в страната хора на своя издръжка, както и да ограничи приема в най-добрите университети, казаха вчера от "Даунинг стрийт" 10, след като нетната миграция към Обединеното кралство се увеличи до рекордния половин милион души.

“Обмисляме всички опции, за да се уверим, че имиграционната система работи, и това включва разглеждане на въпроса за хората, които са на издръжка на студенти, както и за нискокачественото обучение", каза говорителят на Сунак. Това би било в съответствие с предложенията, които се проучват от министъра на вътрешните работи Сюела Бревърман. Тя изрази недоволство от чуждестранни студенти, които "водят членове на семейството си, които могат да се възползват от студентската им виза", и които "поддържат обучението в неадекватни институции под изисквания стандарт".

Хората, пристигащи във Великобритания със студентска виза, съставляват най-голямата част от дългосрочната имиграция на граждани на държави извън ЕС. Това са 277 000 души или 39 процента от общия брой имигранти според Националния статистически институт на Великобритания.

Поставете оценка:
Оценка 5 от 5 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: