Руска хакерска група, известна като "Студена река" (Cold River), е атакувала три американски лаборатории за ядрени изследвания през лятото на миналата година, съобщи Ройтерс, като се позова на данни от интернет и съобщения на експерти по киберсигурност, предаде БТА.
Между август и септември 2022 г., когато руският президент Владимир Путин намекваше, че Русия би могла да използва ядрени оръжия, за да защити територията си, хакерите от "Студена река" са атакували американските национални лаборатории за ядрени изследвания в Брукхейвън, Аргон и Лорънс Ливърмор. След събиране на данни от интернет е било установено, че хакерите са създавали фалшиви страници за логване в уебсайтовете на всяка от лабораториите и са изпращали имейли до учените, занимаващи се с ядрени изследвания, в опит да ги накарат да разкрият паролите си.
Според експерти по киберсигурност и официални представители на западни правителства, хакерите от "Студена река" са засилили своята кампания срещу съюзниците на Киев след руското нахлуване в Украйна. Хакерските атаки срещу трите американски лаборатории за ядрени изследвания са извършени когато експерти на ООН влязоха в намиращата се под руски контрол украинска територия, за да инспектират най-голямата в Европа атомна електроцентрала и да направят оценка на рисковете от евентуална опустошителна ядрена катастрофа при тежкия артилерийски обстрел наблизо.
Хакерите от "Студена река", които за първи път се появиха в радарите на професионалните разузнавачи след като атакуваха британското министерство на външните работи през 2016 г., са участвали в десетки други нашумели хакерски инциденти през последните години, твърдят фирми за киберсигурност. Агенция Ройтерс съобщи, че е проследила имейли, които са използвани в хакерските атаки между 2015 г. и 2020 г., като всички те са свързани с един Ай Ти специалист в руския град Сиктивкар.
Западни официални представители обвиняват правителството на Русия, че е световен лидер в хакерските атаки и използва кибершпионаж, за да шпионира чужди правителства и индустрии, за да добие конкурентно превъзходство. Москва обаче продължава да отрича, че се занимава с хакерски атаки, отбелязва Ройтерс.