Отидете към основна версия

4 682 154

Руски затворници и мобилизирани гинат на украинския фронт

  • русия-
  • украйна-
  • войници

През последните два месеца в публичното пространство се появиха много съобщения за смъртта на затворници, които са отишли да се бият в Украйна като част от ЧВК "Вагнер"

Снимка: БГНЕС/ЕРА

Въз основа на открити източници руската редакция на BBC, която от началото на войната води разследването с помощта на доброволци, успява да установи имената на повече от 11 000 руски войници, загинали във войната в Украйна. От тях 539 са мобилизирани.

Към 6 януари е потвърдена информацията за 11 009 убити войници и офицери.

Отново се посочва, че списък може да съдържа поне 40-60% по-малко имена на мъртъвци, отколкото действително са погребани в Русия. Изводът е на база документараната ситуация в гробищата в повече от 60 руски населени места. Така че и според най-консервативната оценка, загубите на руската армия и Росгвардия в Украйна може да надхвърлят 22 хил. души.

Общият брой на невъзстановимите загуби на Русия (т.е. броят на лицата, които са били инвалидизирани поради нараняване, смърт или са изчезнали по време на действие) може да бъде и над 99 000 души. Тази цифра е изведена от наблюденията на Центъра за военноморски анализи на САЩ, според които на всеки руски войник, убит по време на войната в Украйна, се падат средно около 3.5 ранени. Тази цифра не включва онези, които са се сражавали на руска страна, и съответно са загинали, като част от "народните милиции" в Донецк и Луганск.

Гибелта на мобилизираните

Потвърдена е смъртта на вече 539 мобилизирани руснаци към 6 януари 2023 г. 500 мобилизирани мъже, които са загинали в зоната на бойните действия в Украйна от октомври насам. Други 39 души са починали на руска територия - най-често поради сърдечни проблеми, злополуки или злоупотреба с алкохол.

Този брой не включва военните, загинали при обстрела на Макиевка на 1 януари.

На 3 януари 2023 г. руското министерство на отбраната призна за смъртта на 89 руснаци в Макеевка, като в първия доклад се споменава, че те са били от средите на мобилизираните, но след това тази информация изчезва. Както украински журналисти, така и руски блогъри, подкрепящи войната, твърдят, че броят на загиналите може да достигне стотици. Тъй като имената на загиналите все още не са известни, тези загинали не са включени в статистиката до 6 януари.

Броят на руснаците, които загиват на сборните пунктове за мобилизирани, продължава да расте. През последните две седмици стават известни три смъртни случая в центрове за мобилизационно обучение в Русия. Реалните жертви сред мобилизираните може да са много повече, тъй като в много от съобщенията за убити в Украйна от октомври насам войници не се посочва техният статут. Поради това понякога е невъзможно да се разбере дали даден човек е служил по договор, дали е отишъл на фронта като доброволец, или е бил мобилизиран.

Според самите мобилизирани мъже техните части продължават да търпят значителни загуби по редица причини: интензивен и точен артилерийски обстрел от Украйна, лоша координация между различните части на руската армия, проблеми с комуникацията и недостатъчно обучение.

Ситуацията по региони

Броят на установените смъртни случаи в Свердловска област (357) се е увеличил бързо през последния месец, като 102 от тях са мобилизирани. Средната възраст на загиналите е 30-35 години. Най-често те са жители на малки градове или села.

Краснодарският регион (494 смъртни случая) вече два месеца държи първото място по брой на потвърдените жертви. Смъртта на 40% от жертвите в региона обаче не е била съобщена в медиите или социалните мрежи - разбира се за нея едва след проучване на погребенията в местните гробища.

На второ място по брой загинали е Дагестан (373), а на трето - Бурятия (362). За сравнение, само 63 души от Москва са загинали, въпреки че жителите на столицата съставляват почти 9% от населението на Русия.

Вече бе направен изводът, че разпределението на загубите отразява икономическото неравенство между регионите.

От една страна, представителите на националните републики и автономните области отиват на фронта и гинат там по-често, отколкото произхождащите от "руските" региони. От друга страна, в абсолютно изражение етническите руснаци все още представляват по-голямата част от руските военни жертви.

В много части на Русия, където социалните асансьори не работят, службата в армията по договор е една от малкото възможности за получаване на постоянен доход.

Затворници, доброволци и пехота

През последните два месеца в публичното пространство се появиха много съобщения за смъртта на затворници, които са отишли да се бият в Украйна като част от ЧВК "Вагнер".

До този момент редакцията на BBC успява да установи имената на 240 затворници, които са загинали в Украйна. И броят им бързо се увеличава.

Така в края на декември пенсионираният военен Виталий Вотановски открива гробището на ЧВК "Вагнер" в Краснодарския край, където са погребани затворници, загинали в Украйна. На 20 декември активистът преброява там 47 гроба, на 1 януари - 96, а на 2 януари те вече са над 100.

Фактът, че в гробището са погребани военнослужещи на ЧВК "Вагнер", бе признат от основателя на компанията Евгений Пригожин. Много от тях са получили присъди за лишаване от свобода за тежки и особено тежки престъпления, включително срещу близки роднини. 67 от погребаните там са осъдени и би трябвало да излежават присъдите си в местата за лишаване от свобода.

Според оценка на фондация "Ситуиране на Русия" броят на затворниците, вербувани за войната, надхвърля 30 000 души.

Загуби по род войски

Според източници на BBC от фронтовата линия украинските позиции се щурмуват основно от части на ЧВК "Вагнер", както и от части на доброволци.

В повечето случаи това са хора, които доброволно са подписали краткосрочни договори с Министерството на отбраната и Росгвардия след началото на войната. В същото време много от тях са преминали само 3 до 10 дни обучение, преди да бъдат изпратени на фронта.

Делът на загиналите доброволци продължава да расте и вече съставлява 13% от общия брой на потвърдените жертви. Доброволците служат в различни части на различни видове въоръжени сили, но BBC ги отделяме в категория, за да ги сравни със загубите в редовните части - по-специално във въздушнодесантните войски.

В абсолютни цифри загубите на доброволците (1433 души) вече надхвърлят установените загуби на парашутистите (1425 души). Това най-вероятно се дължи на факта, че въздушнодесантните части, съставени от военнослужещи на договор, са претърпели сериозни загуби на убити и ранени през първите месеци на войната и след това е трябвало да бъдат изтеглени от фронтовата линия за известно време, за да се прегрупират и снабдят.

Характерът на боевете също се променя. Поредицата от бързи атаки и въздушни десанти е заменена от продължителни позиционни сражения, в които основната тежест се поема от мотострелците. На пехотата вече се падат 16% от всички регистрирани жертви.

Загуби сред елитните части

Една от причините за значителното нарастване на загубите сред доброволците и мобилизираните сили е намаляването на личния състав на най-боеспособните и елитни части на руската армия и Росгвардия. Въздушно-десантните войски, морските пехотинци и специалните оперативни части претърпяха сериозни загуби през първите месеци на войната, когато бяха хвърлени да атакуват населени места без подкрепата на тежко оборудване и артилерия.

Така например данните, проучени от BBC, показват, че само по време на двудневните боеве за летището в Гостомел край Киев на 3 и 6 март руските парашутисти са загубили 50 души. Сред тях са двама майори - командирът и заместник-командирът на батальона на 31-ва въздушнодесантна бригада от Уляновск.

Действителният брой на жертвите в тези сражения може да е по-голям, тъй като тези изводи се правят само на база открити източници на информация. Руското министерство на отбраната не съобщава броя на загиналите при щурма на Гостомел.

На 6 март елитната 155-а бригада на морската пехота губи най-малко 21 души за един ден в боевете за село Мосчун в Киевска област в Украйна.

Специалните сили на ГРУ също претърпяха сериозни загуби. Въз основа на открити източници се установява, че само 24-та гвардейска бригада на ГРУ от Новосибирск е загубила 74 души по време на бойните действия в Украйна. Сред тях са девет офицери с чинове от лейтенант до подполковник. За сравнение, по време на 10-годишната война в Чечня бригадата е загубила 10 души.

Смъртта на командирите

От 11 009 идентифицирани руски военнослужещи, загинали в Украйна, 1577, или почти 15%, са офицери. Сред загиналите са четирима генерали и 52 полковници.

Делът на жертвите сред офицерите от специалните сили е особено висок както в ГРУ, така и в отрядите на Росгвардия. Всеки пети убит офицер от специалните дивизии е носил командирска звезда.

Особено големи загуби претърпяват младшите офицери от руската армия. Те са тези, които трябва да взимат основните тактически решения при воденето на боя. В същото време повечето от тях са все още млади (званието лейтенант се придобива най-често на 21-22 години) и неопитни, но вече са принудени да решават как да постигнат поставените от командването цели.

Според експерти Русия влиза във войната с излишък от военно оборудване и остър недостиг на обучен персонал. В резултат на това по време на войната командирите са принудени да командват войниците в боя като сержанти. Тоест да ги водят лично в атака или да се отбраняват заедно с тях, вместо да ръководи бойните действия чрез подчинените си.

ДНР и ЛНР

Общият брой на руските жертви се увеличава значително, ако се включат и тези, които са се сражавали срещу Украйна като част от "народните милиции" в Донецк и Луганск.

Към 22 декември властите в самопровъзгласилата се ДНР признават смъртта на 4176 военнослужещи. В по-късни доклади вече спират да публикуват данни за жертвите.

Самопровъзгласилата се ЛНР не съобщава за жертви, но според открити източници те са повече от 1200.

Освен това BBC открива повече от 4300 съобщения и публикации в социалните мрежи от хора, които търсят свои роднини от мъжки пол, които са били в редиците на "народната милиция" и отдавна не са имали връзка с тях. Някои от издирваните в първите месеци на войната вече са се завърнали у дома с "Товар 200".

Дори ако се вземат предвид само потвърдените данни, общите загуби на сражаващите се на руска страна могат да надхвърлят 28 000 убити. Като се включат и ранените, общите загуби на проруските сили през 10-те месеца на войната може да надхвърлят 126 000 души.

Тази изчисления се потвърждават и от оценките на САЩ за загубите на Русия в Украйна, които броят загиналите и ранените, надхвърлят 100 000 души.

Украинският генерален щаб също оценява загубите на Москва на над 100 000 души.

Руското министерство на отбраната съобщи за последно за жертвите на 21 септември, като отчете 5937 загинали.

Поставете оценка:
Оценка 3.2 от 50 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: