Отидете към основна версия

1 541 12

Криза на юг! Джо Байдън поема към Мексико за среща на върха САЩ-Мексико-Канада, но спешно ще спре на южната граница

  • сащ-
  • ел пасо-
  • мексико-
  • граница-
  • мигранти-
  • андрес мануел лопес обрадор

След визитата в граничния град Ел Пасо Байдън ще има среща с мексиканския си колега Андрес Мануел Лопес Обрадор, по време на която ще обсъждат освен миграцията и проблемите с фентанила

Снимка: БГНЕС/ЕРА

Президентът на САЩ Джо Байдън поема днес на първо посещение в Мексико, предадоха световните агенции. Водеща тема на тази визита ще бъде миграционният въпрос, но също и проблемът със смъртта от свръхдози фентанил на хиляди американци на година. Фентанилът е синтетична дрога, произвеждана от мексиканските картели, отбелязва Франс прес.

На път за Мексико Байдън ще спре на американо-мексиканската граница, в град Ел Пасо, в щата Тексас. Това е негова първа визита на границата, откакто той встъпи в длъжност. Байдън бе упрекван, че не е направил тази визита по-рано. Планираното посещението на Байдън в граничния град идва в момент, в който потокът от мигранти през тази граница не секва.

През изминалата година около 2,3 милиона души бяха или задържани, или бяха върнати на границата заради опит за незаконно проникване. Байдън ще трябва да демонстрира твърдост по миграционния въпрос, ако иска да бъде избран за втори президентски мандат.

Той вече обяви по-рано през седмицата програма, която ще позволи на максимално 30 000 души от Куба, Хаити, Никарагуа и Венецуела да влизат законно в САЩ всеки месец. Тези хора ще получават разрешително за работа и легална възможност за оставане в САЩ за 2 години, ако те пристигнат в страната със самолет и вече имат спонсор.

Само през ноември на границата бяха регистрирани над 230 000 ареста на мигранти, което бе своеобразен рекорд.

Миграционният въпрос поражда критики по адрес на администрацията на Байдън, а републикански губернатори на щатите по границата с Мексико започнаха да прилагат стратегия на извозване със самолети и автобуси на мигрантите, намиращи се в гранични населени места, до други американски щати. В края на миналата година автобуси, докараха мигранти във Вашингтон от Тексас, като ги оставиха насред мразовитото време близо до резиденцията на американския вицепрезидент Камала Харис. Тази стратегия поражда критики от страна на демократите към републиканските губернатори.

След визитата на граничния град Ел Пасо Байдън ще има среща в Мексико с мексиканския си колега Андрес Мануел Лопес Обрадор, по време на която утре те ще обсъждат освен миграцията и проблемът с фентанила. По въпроса за миграцията Мексико вече се съгласи да приема 30 000 кубинци, никарагуанци, венецуелци и хаитяни, които са се опитали да влязат незаконно в САЩ и са били върнати оттам.

Фентанилът е синтетична дрога, която е 50 пъти по-мощта от хероина. Производството и трафикът на фентанил се контролират от мексиканските картели, а химическите прекурсори се доставят от Китай, според американската Агенция за борба с наркотиците.

Близо две трети от 108 000 смъртни случая от свръхдоза в САЩ през 2021 г. се дължат именно на синтетичните опиоидни вещества. През 2022 г. властите в САЩ са конфискували такова количество фентанил, което е повече от нужното, за да се убие цялото население на САЩ, казва Агенцията за борба с наркотиците.

САЩ искат да разширят обмена на информации с Мексико относно прекурсорите за фентанила и да укрепят мерките за превенция.

Визитата в Мексико на Байдън ще стане само няколко дни след като в четвъртък властите заловиха Овидио Гусман, един от най-големите трафиканти на метамфетамини. По време на операцията бяха убити 10 служители от силите на реда и 19 членове на бандата "Синалоа".

Лидерите на Мексико и на САЩ ще говорят и за климатичните промени. На КОП 27 двете страни обявиха проект за възобновяема енергия на стойност 48 милиарда долара, като в замяна на това Мексико се ангажира да разшири целите си за намаляване на парниковите емисии до 2030 г.

Експлоатацията на литиевите находища, релокализацията на заводи за сглобяване на елекромобили, изграждане на шест соларни парка в Мексико - всички тези дейности с участието на САЩ, добавени и към изграждането клъстър за производство на полупроводници в Аризона, целят да намалят зависимостта на САЩ от Азия, отбелязва Франс прес.

След двустранните разговори с мексиканския си колега, утре и във вторник двамата президенти ще имат и тристранна среща на върха с канадския премиер Джъстин Трюдо. Първо тримата лидери ще вечерят заедно утре, а на следващия ден ще проведат разговори. Това ще бъде и първият път, в който Мексико е домакин на визита на американски президент от 2014 г. насам, посочва Асошиейтед прес.

Целта на тристранната среща е насърчаване на всеобхватен растеж и просперитет на Северна Америка, така че северноамериканската икономика да продължи да става все по-конкурентноспособна.

На тристранната среща Трюдо и Лопес Обрадор вероятно ще изразят пред Байдън безпокойството си от новия американски закон за намаляване на инфлацията, в който има така наречения план "Купувайте американско". САЩ и Канада пък ще изразят безпокойство от това, че мексиканският президент се опитва да фаворизира държавните електроцентрали пред онези, които са изградени с частни или чужди инвестиции.

Канада е четвъртият най-голям партньор на САЩ по внос на стоки, Канада е най-големият чуждестранен доставчик на енергийни продукти за САЩ. Канада и САЩ са един за друг и най-големият пазар за експортни стоки.

Мексико пък е внесло от САЩ през първите 10 месеца на 2022 г. стоки за над 380 милиарда долара, като САЩ са третият най-голям източник на внос след Китай и ЕС.

САЩ, Мексико и Канада имат и тристранно търговско споразумение, което бе осъвременено през 2020 г., припомня Асошиейтед прес.

Поставете оценка:
Оценка 2.3 от 9 гласа.

Свързани новини