Броени дни след като си получи обещания за танкове, президентът Володимир Зеленски започна да увещава западните си поддръжници да изпратят още тежко въоръжение в Украйна, и то бързо, пише в. "Ню Йорк таймс", предаде БТА.
"Русия се опитва да протака войната, за да изтощи силите ни", каза Зеленски в редовното си вечерно видеообръщение. "Така че трябва да превърнем времето в свое оръжие. Ние трябва да ускорим събитията, да забързаме доставките и откриването на нови възможности за въоръжение", допълни той. Вчера президентът Джо Байдън заяви, че САЩ не биха предоставили на Киев изтребители Ф-16. Белият дом отказа коментар дали държавният глава изцяло изключва използването на самолети или само незабавното им прехвърляне.
Но и що се отнася до оръжията, които Украйна вече успя да си осигури, тя се сблъсква със спешен проблем с логистиката: колко бързо биха могли да пристигнат новите танкове и дали те ще бъдат там навреме, за да помогнат за отблъскването на очакваната руска офанзива, която може да започне още през февруари, пита се изданието. Обещаните от Великобритания танкове "Чалънджър 2" няма да пристигнат в Украйна преди края на пролетта, заяви вчера британският министър на отбраната. Германският военен министър Борис Писториус каза, че доставянето на 14 танка "Леопард 2" може да отнеме около три месеца. Говорителката на Пентагона Сабрина Сингх пък заяви пред журналисти, че на САЩ ще им трябват "месеци", за да доставят 31 танка "Ейбрамс" в Украйна.
Решението на Берлин да изпрати танкове "Леопард" проправи пътя и за други европейски държави да изпратят свои танкове в Украйна. Всяко правителство само ще определи бързината, с която те ще бъдат доставени. Но дори и да пристигнат сравнително бързо, все още не е ясно дали десетките танкове ще бъдат достатъчни, за да отблъснат руската офанзива. Част от проблема не е в доставката, а в обучението, посочва "Ню Йорк таймс". Сингх предупреди, че обучението на военните за работа с американските танкове "Ейбрамс" "ще отнеме много дълго време". Освен това украинските власти заявиха, че се нуждаят от около 300 танка, а миналата седмица говорителката на Пентагона намекна за опасенията около наличностите. "Просто нямаме налични тези танкове в излишък в запасите на САЩ", каза тя.
Сони Бътъруърт, експерт по сухопътни войни в лондонската аналитична компания "Джейнс", заяви, че натовските страни, които ще обучават украинските войски за работа със западните танкове, най-вероятно само "ще им дадат основите". Обучението за по-дългосрочна поддръжка на танковете вероятно ще бъде проведено по-късно, допълни той. Снощи Джо Байдън заяви, че САЩ няма да изпратят на Украйна изтребители Ф-16, но добави, че скоро ще посети Полша, пише в. "Гардиън". С наближаването на първата годишнина от настъплението на Русия зачестиха и предположенията, че американският президент може да посети Европа в знак на подкрепа за алианса. Вчера Бен Уолъс язвително отбеляза следното: "Мисля, че това, което знаем за всички тези искания, е, че ... първоначалният отговор е "не", а накрая се оказва "да".
Но след като войната в Украйна продължава вече втора година, а Западът обнови оръжейните си доставки с ракетни установки "Хаймарс", далекобойни реактивни системи за залпов огън М270, усъвършенствани ракетни системи "земя-въздух" НАСАМС и системи за ПВО "Пейтриът", а напоследък и с танкове, страховете от опасен руски отговор отслабнаха, отбелязва вестникът. Байдън изключи възможността за изпращане на Ф-16 в Украйна, но Макрон все пак може да предостави френски изтребители, извежда в заглавие в. "Дейли телеграф".
Вчерашните думи на Байдън бяха сериозен удар за украинските лидери, които бяха поставили самолетите на първо място в списъка с най-новите си оръжия. Междувременно обаче Еманюел Макрон заяви, че Франция не изключва възможността да изпрати изтребители в Украйна, с което влезе в конфронтация с Германия. Той каза, че "нищо не е изключено по принцип", но само ако са изпълнени определени условия и не възниква риск от "ескалация". Часове по-рано Олаф Шолц предупреди за рискове от впускането в надпревара за въоръжаване на Украйна с мощни оръжия. "Мога само да посъветвам да не се впускаме в постоянно съревнование да се надпреварваме, когато става въпрос за оръжейни системи", заяви Шолц пред германския всекидневник "Тагесшпигел".