Отидете към основна версия

1 646 11

Турция и Сирия: вече над 42 хил. жертви и 1,6 млн. без дом

  • земетресение-
  • жертви-
  • турция-
  • сирия-
  • трус-
  • починали-
  • сгради-
  • оон

220 хиляди жилища в Турция са унищожени или тежко засегнати

Снимка: БГНЕС/ EPA

Над 42 хиляди са жертвите на разрушителните земетресения в Турция и Сирия. По данни на Дирекцията за управление при бедствия и извънредни ситуации (АФАД) 36 200 души са загинали в Турция. СЗО съобщава за още най-малко 5900 жертви в Сирия.

Стотици хиляди са без дом

Според данни на турските власти около 220 хиляди жилища в земетръсните райони са унищожени или тежко засегнати, пише АРД. 1,6 милиона души живеят в центрове за временно настаняване, около 600 хиляди са евакуирани. Вторичните трусове продължават, вече са регистрирани повече от 4300 труса. В град Антакия пожарникари от Истанбул успяха да спасят 13-годишно момче - след 228 часа под развалините. В силно пострадалия град Кахраманмараш пък турски спасители са освободили 17-годишно момиче след 248 часа.

НАТО и САЩ помагат на Турция

НАТО обеща допълнителна подкрепа за Турция. Алиансът изгражда временни подслони за хиляди засегнати от природното бедствие. Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг каза още, че в идните дни и седмици ще бъдат докарани десетки хиляди палатки по въздух. Земетресението е "най-смъртоносното природно бедствие на територията на Алианса от основаването на НАТО", допълни Столтенберг, цитиран от АРД. Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен ще бъде един от първите западни лидери, които ще посетят Турция след бедствието. САЩ обещаха помощ на стойност почти 80 милиона евро за Турция и Сирия. В района на земетресението са изпратени почти 200 спасители и дванадесет кучета търсачи. Помощта пристига в натовската военновъздушната база Инджирлик.

ООН доставя помощ на Сирия през два допълнителни гранични пункта

В резултат на земетресението повече от 1700 сгради в Сирия са напълно разрушени и над 5700 - частично. От Световната здравна организация предупредиха, че Северозападна Сирия е регионът, на който гледат с "най-голяма тревога". "Последиците от земетресението в контролираните от правителството райони на Сирия са значителни, но услугите са налице и хората имат достъп до тях. Трябва да помним, че Сирия премина през 10-годишна война. Системата на здравеопазването е изключително крехка. Хората са преминали през ада", заяви Майк Райън от СЗО, цитиран от "Ройтерс".

В понеделник режимът на Башар Асад разреши още два гранични пропускателни пункта на границата на Турция и Сирия да бъдат отворени за хуманитарна помощ. От правозащитната организация "Хюман Райтс Уоч" определиха тази стъпка като "твърде малка и твърде закъсняла". Според Марк Райън обаче отварянето на пропускателните пунктове е знак, че "всички страни дават крачка назад и се съсредоточават върху нуждите на хората в момента".

Поставете оценка:
Оценка 4 от 4 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: