Международната общност и Европейският съюз трябва да бъдат щедри при предоставянето на финансова подкрепа на Турция за възстановяването на страната след опустошителните земетресения на 6 февруари, заяви постоянният представител на Турция в ЕС Фарук Каймакчъ седмица преди провеждането на донорска конференция в Брюксел, пише в. „Хюриет“, цитиран от БТА.
Европейската комисия и шведското председателство ще организират на 16 март донорска конференция на високо равнище за Турция и Сирия, които бяха силно засегнати от унищожителните земетресения от 6 февруари, отнели живота на над 50 000 души и сринали цели градове.
Надяваме се на възможно най-голямо участие на представители на международната общност в конференцията и на предоставяне на Турция на средносрочни ресурси както за спешна помощ, така и за възстановяване през следващите няколко години, заяви в интервю за „Хюриет“ Каймакчъ.
Фарук Каймакчъ, който бе заместник-министър на външните работи в периода от 2018 до 2023 г., наскоро бе назначен за постоянен представител на Турция в ЕС. Той е добре известен с експертните си познания по въпросите на ЕС. Приоритет за работата на Каймакчъ в Брюксел е координирането и осигуряването на постоянна помощ от ЕС за Турция след бедствието, посочва вестникът.
Тези средства, които ще бъдат предоставени на Турция, ще бъдат под формата на заеми и безвъзмездни средства, като има инструменти, от които Турция може да се възползва в качеството си на кандидат за членство в ЕС, заяви Каймакчъ.
Това, което е важно, е светът и ЕС да проявят щедрост към Турция, една от най-щедрите страни в света, подчерта той.
Извършва се задълбочено проучване от Световната банка, Програмата на ООН за развитие и президентската служба за стратегия и бюджет на Турция за оценка на щетите и за определяне на това какво трябва да се направи през следващите години, каза Каймакчъ.
Все още трябва да се работи за осигуряването на подслон и за задоволяването на основните нужди на пострадалите от земетресението, заяви той, като добави, че освен това е необходимо и изграждането на нови жилища, както и възстановяването на разрушените индустриални зони.
Така че всичко това изисква поне една или две години работа, посочи Каймакчъ.
Той каза, че друго искане на Турция по отношение на финансовата помощ е гъвкавостта, посочва "Хюриет".
ЕС има строги правила при използването на средства, както бе наблюдавано при предоставянето на помощта за Турция в рамките на сделката за справяне с наплива от мигранти (от 2016 г).
Тези правила не съответстват на реалностите. Ето защо подкрепата, която ще бъде обещана, трябва да бъде гъвкава, смислена и устойчива и да съответства на целите на Турция, подчерта Каймакчъ.
Според него отношенията между Анкара и Брюксел се подобряват благодарение на солидарността, проявена към Турция след земетресенията.