Отидете към основна версия

1 831 4

Какво представлява данъкът за свръхбогати

  • милиардери-
  • богаташи-
  • богатство-
  • свръхбогати-
  • данък-
  • данъци-
  • пари-
  • доходи

Най-богатите могат да използват сложни данъчни споразумения, за да сведат данъците си до минимум

Снимка: Shutterstock

"С голямата власт идват големите отговорности", твърди чичо Бен от култовата поредица "Спайдърмен". В този дух 130 евродепутати поискаха миналата седмица свръхбогатите да бъдат обложени с данък. Защо се повдига тази тема? Авторите на предложението искат въвеждането на прогресивен международен данък върху прекомерно голямото богатство. След въвеждането на минимален данък за мултинационалните компании, идва и петицията от 130 евродепутати, сред които и българинът Петър Витанов от групата "Социалисти и демократи", за данък за свръхбогатите, пише БТА.

Петицията повдига теми като данъчните, икономическите и екологични несправедливости и как те могат да бъдат преодолени посредством по-високи налози за най-богатите хора. Според европейските законодатели след постигането на споразумение за минималния данък за мултинационалните компании, сега е време фокусът да се насочи към супербогатите граждани.

Предложението предвижда въвеждане на прогресивен данък върху богатството, за да се намалят неравенствата и да се подпомогне финансирането на инвестициите, които са необходими за екологичния и социален преход. Става дума за данък от 1,5 на сто, въпреки че стойността му тепърва ще се обсъжда, върху активи от поне 50 милиона евро. Време ли е да говорим за облагане с данък на най-богатите, за да се намалят неравенствата и да се потърси начин за намиране на решение на кризите, произтичащи от климатичните промени, от които често се възползват именно те?, пита италианското издание "Мъни".

Данък за свръх богатите: какво представлява и в какъв размер би бил?

"Климатичната криза започна да разтърсва човешките общества, засягайки сериозно самите основи на човешкия поминък и на социалната организация". Това е заключението на доклада "Климатично неравенство" от 2023 година. Описаната в него нестабилност не засяга само страните, които са подхранили кризата, тъй като въздействието върху климата не е разпределено равномерно по целия свят. Средноизчислено, страните с ниски и средни доходи на населението са по-засегнати от климатичните изменения от по-богатите страни.

В същото време климатичната криза е белязана и от значителни неравенства вътре в самите страни - до такава степен, че уязвимостта към многобройните климатични промени е силно обвързана с доходите и богатството не само на отделните страни, но и на гражданите на всяка от тях. Все повече хора гледат с нарастващо безпокойство към глобалните климатични явления - от климатичните бежанци до сушата, която унищожава реколтата. Предложението, което предвижда данък от 1,5 на сто върху доходи от поне 50 милиона евро, ще бъде обаче предмет на колективно обсъждане и вносителите му приканват Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа и ООН да започнат дебата по темата. Евродепутатите искат Европа да се превърне в "говорител" по конкретния проблем и да поеме отговорността да действа в този исторически момент.

Необходим ли е наистина данъкът за супербогатите?

Тази тема не се повдига за първи път. Дори президентът на САЩ Джо Байдън предложи в проектобюджета си облагане с данъци на най-високите доходи – за хората, които печелят над 400 000 долара годишно и за милиардерите. Според него така богатството ще се преразпредели и здравната система ще стане по-достъпна. Сенаторът Бърни Сандърс не остава по-назад, като призова за облагане с данък на свръхбогатите, но и заяви категорично, че светът няма нужда от милиардери. През 2020 година най-богатият 1 процент от хората в света са притежавали почти две трети от произведеното богатство и макар същевременно крайната бедност да нараства, а заплатите да страдат от икономическите и екологични кризи, никой от супербогатите изглежда не предлага решения, пише италианското издание.

Най-богатите могат да използват сложни данъчни споразумения, за да сведат данъците си до минимум - нещо което обикновените домакинства или малките и средни компании не могат да направят. Кой трябва да плати за екологичния преход и съкращаване на неравенството? Според над 130-те депутати от Европейския парламент и различни други групи, които през годините са се обединили под надслова "облагайте богатите", именно супербогатите са тези, които трябва да платят.

Поставете оценка:
Оценка 2.7 от 7 гласа.

Свързани новини