Президентът на Русия Владимир Путин заяви в събота, че страната му ще разположи тактически ядрени оръжия в Беларус. Така той отправи предупреждение към НАТО заради военната му подкрепа за Украйна и изостри противопоставянето със Запада, предаде Ройтерс, пише БТА.
Путин оприличи плановете с разполагането на американски оръжия в Европа и заяви, че Русия няма да ги предава под контрола на Беларус. "Тук също няма нищо необичайно: първо, Съединените щати правят това от десетилетия. Те отдавна разполагат своите тактически ядрени оръжия на територията на съюзническите си държави", заяви Путин в ефира на държавната телевизия.
"Решихме да направим същото - без да нарушаваме задълженията си, подчертавам, без да нарушаваме международните си задължения за неразпространение на ядрените оръжия." Напрежението във връзка с войната в Украйна нарасна след доставките на западни оръжия за Киев и след като Москва промени реториката си по отношение на военната си операция от "демилитаризация" на съседката си към борба с "колективния Запад" там. Някои твърдолинейни руски политици и коментатори отдавна спекулират с ядрени удари, като твърдят, че Русия има право да се защити с ядрени оръжия, ако бъде притисната в ъгъла.
"Тактическите" ядрени оръжия са тези, които се използват за конкретни постижения на бойното поле, а не тези, които имат способността да унищожават градове. Не е ясно колко такива оръжия има Русия, като се има предвид, че това е област, която е забулена в тайна още от Студената война. Тактическите ядрени оръжия са с по-малка мощност от "стратегическите", но ефектът им все още е смъртоносен и непредсказуем, отбеляза Франс прес.
Експерти казват, че разполагането на ядрени оръжия в Беларус е значимо събитие, тъй като досега Русия се гордееше, че за разлика от Съединените щати не разполага ядрени оръжия извън границите си. САЩ съхраняват ядрени оръжия в бази в Белгия, Германия, Италия, Нидерландия и Турция. Вчера Украйна призова за извънредно заседание на Съвета за сигурност на ООН, за да се противопостави на "ядрения шантаж" на Русия. Европейският съюз заплаши Минск с нови санкции, ако разполагането се осъществи, докато САЩ заявиха, че нямат "никакви индикации", че Москва възнамерява да използва ядрени оръжия в Украйна. "Украйна очаква ефективни действия за противодействие на ядрения шантаж на Кремъл от страна на Обединеното кралство, Китай, САЩ и Франция" като постоянни членове на Съвета за сигурност на ООН, се казва в изявление на украинското външно министерство.
"Настояваме за тази цел незабавно да бъде свикано извънредно заседание на Съвета за сигурност на ООН", добави то, като също така призова Г-7 и ЕС да окажат натиск върху Беларус, като го заплашат със "значителни последици", ако приеме руски ядрени оръжия на своя територия. Германия беше първата западна държава, която реагира на съобщението на Владимир Путин, като осъди този "нов опит за ядрено сплашване" от страна на Москва. "Няма да позволим на тези заплахи да ни отклонят от курса ни", заяви за АФП служител на германското външно министерство при условие за анонимност.
НАТО разкритикува "опасната и безотговорна ядрена реторика", като заяви, че "следи ситуацията отблизо". А ръководителят на дипломацията на ЕС Жозеп Борел осъди "безотговорната ескалация и заплахата за европейската сигурност" и предупреди, че ЕС е "готов" да приеме нови санкции срещу Минск. Говорителят на Съвета за национална сигурност на САЩ Джон Кърби заяви, че на този етап няма нищо, което да накара САЩ "да променят (позицията си) относно стратегическото възпиране". По-рано вчера секретарят на украинския Съвет за сигурност Олексий Данилов заяви, че "Кремъл е взел Беларус за ядрен заложник" и че руското намерение представлява "стъпка към вътрешна дестабилизация на страната", която от 1994 г. се ръководи от Александър Лукашенко.