Отидете към основна версия

3 780 43

Ще успеят ли ЕС и САЩ да изпълнят обещанието си за увеличаване на доставките на боеприпаси за Украйна

  • украйна-
  • боеприпаси-
  • снаряди-
  • русия-
  • бахмут-
  • война

Доставките на боеприпаси са много напрегнати в целия свят, защото всички заводи вече работят на 100 процента

Снимка: БГНЕС/ЕРА

Представители на полските власти и на Европейския съюз миналата седмица обсъдиха производството на артилерийски боеприпаси като част от нова програма на стойност 2 милиарда евро за снабдяване на Украйна във войната ѝ срещу руските сили и за попълване на намаляващите запаси на Европа.

Европейският комисар по въпросите на вътрешния пазар Тиери Бретон, полският премиер Матеуш Моравецки и министърът на отбраната Мариуш Блашчак посетиха завода за боеприпаси ДЕЗАМЕТ в Нова Демба, Югоизточна Полша, предаде Асошиейтед прес.

Визитата им се осъществи само няколко дни, след като Брюксел обяви програма, финансирана от фонд на стойност 1 милиард евро, за компенсиране на страни, предоставили артилерийски боеприпаси на Украйна. Целта на програмата е да отпусне и средства в същия размер за увеличаване на производството на боеприпаси в 11 държави, които разполагат с капацитет за това. Високопоставените лица заявиха, че Европа спешно трябва да увеличи производството на боеприпаси и призоваха страните членки на ЕС да прехвърлят наличните си запаси на Украйна.

Това обаче може да се окаже по-трудно, отколкото политиците смятат.

Един от най-големите производители на боеприпаси в Европа заяви миналата седмица, че усилията му да задоволи нарастващото заради войната на Русия срещу Украйна търсене са били възпрепятствани от нов център за данни на "ТикТок", който е монополизирал електроенергията в региона близо до най-голямата му фабрика, посочва британският в. "Гардиън".

Главният изпълнителен директор на компанията "Намо" (Nammo), която е съсобственост на норвежкото правителство, заяви, че планираното разширяване на най-голямата ѝ фабрика в Централна Норвегия е попаднало в задънена улица поради недостиг на електроенергия.

Според директора на норвежката компания в момента търсенето на артилерийски снаряди е 15 пъти по-високо от нормалното и европейската индустрия за боеприпаси трябва да инвестира 2 милиарда евро в нови заводи, за да отговори на нуждите на Украйна.

Стремежът на Европа да произвежда оръжия за Украйна е възпрепятстван и от недостиг на взривни вещества, което според запознати с индустрията лица ще забави усилията за увеличаване на производството на снаряди с цели три години, посочва "Файненшъл таймс". Според длъжностни лица и производители оскъдните доставки на барут, пластични експлозиви и тротил са довели до това, че промишлеността не е в състояние бързо да изпълни очакваните поръчки на ЕС за Украйна, независимо от това колко пари се хвърлят за решаване на проблема.

Ограниченията по веригата за доставки подчертават как нахлуването на Русия в Украйна е разкрило недостатъчните запаси от оръжия в Европа и слабия вътрешен производствен капацитет, който е изчерпан от десетилетия на недостатъчни инвестиции. "Основният проблем е, че европейската отбранителна промишленост не е в добра форма за широкомащабно военно производство", заяви един германски служител. Европа се опитва да посрещне военните нужди на Киев, като налива пари в отбранителния сектор, особено за да насърчи разширяването на производството на 155-мм снаряди. Има остра нужда от боеприпаси, както за попълване на националните запаси, така и за поддържане на доставките за украинските сили. Но производителите, ръководителите на промишлеността и служителите на ЕС предупреждават, че е възможно увеличеното търсене само да повиши цените, които вече са скочили с една пета през последната година. "Много е трудно за кратко време да се увеличи производството на артилерийски боеприпаси, особено на тежките, едрокалибрени боеприпаси", каза Иржи Хинек, председател на Асоциацията на отбранителната индустрия и сигурността в Чехия. "(Да се построи) нов артилерийски завод е много лесно, но как да се произвеждат повече артилерийски снаряди без суровини", пита се той.

Представители на отбранителната индустрия твърдят, че Европа разполага с ограничени запаси от взривни вещества като барут, тротил и нитроцелулоза, които са необходими за производството на снаряди. "Проблемните места за нашия капацитет са главно [взривните] барути, които са в недостиг в цяла Европа", каза един от тях.

"Не е възможно за кратко време да се увеличи [производството] на нитроцелулоза... В Европа няма значими производители на суровините, от които се нуждаем", посочи Хинек, визирайки основната съставка на барута за оръжия.

"Ако искаме да увеличим производството на барут, ще ни трябват вероятно три години", заяви "Експлозия" (Explosia), чешки държавен производител, който е един от най-големите доставчици на взривни вещества за заводите за боеприпаси в Европа. Компанията добави, че производството ѝ на експлозиви, използвани в 155-милиметровата артилерия, "работи с пълен капацитет" и няма да бъде увеличено до 2026 година.

Дори длъжностните лица от ЕС, подкрепили пакетите от финансови стимули, признават в частни разговори, че европейските производители на артилерия ясно са им заявили, че увеличаването на производството няма да бъде лесна задача. "Ние сме за укрепване на отбранителната промишленост. Но, ако резултатът от тази инициатива на ЕС е, че имате втори участник в търга за един и същ оскъден ресурс, това ще се отрази на цената", заяви един германски служител. "А оръжейните компании и без това вече са достатъчно богати", добави той.

Ангажиментът на САЩ да подкрепят Украйна срещу руската инвазия също изглежда е разклатил стабилността на американските запаси от ракети и боеприпаси, посочва "Бизнесинсайдър".

"Ню Йорк Таймс" съобщи, че в изпълнение на тези обещания САЩ са изпратили на Украйна толкова много от складираните си ракети "Стингър", че за замяната им ще са необходими 13 години при досегашните нива на производство. Нюйоркското издание добави, че компанията "Рейтиън" (Raytheon), която участва в производството на ракетните системи "Джавлин" (Javelin), е заявила, че при миналогодишните нива на производство ще са необходими пет години, за да бъдат заменени ракетите, изпратени на Украйна през последните десет месеца.

В момента САЩ произвеждат малко над 14 000 боеприпаса в калибър 155 милиметра всеки месец, а украинските сили изстрелват толкова снаряди в рамките на 48 часа, посочва "Вашингтон пост". През януари официални представители на САЩ предложиха увеличаване на производството до 90 000 боеприпаса всеки месец, за да се отговори на търсенето.

САЩ рядко са се сблъсквали с производствен недостиг на боеприпаси и ракети в степента, пред която е изправена страната в момента. Макар че през 2016 г. за кратко е имало недостиг на високоточни ракети след сраженията в Либия и Ирак, САЩ до голяма степен са участвали в краткосрочни сражения с висока интензивност като войната в Персийския залив или в продължителни мисии с по-ниска интензивност като войната в Афганистан, което е позволявало запасите да бъдат възстановявани при необходимост.

Сега, с нарастването на напрежението между световните свръхсили, ограниченията в производството на боеприпасите в САЩ - причинени от недостиг по веригата за доставки, както и от намаляването на капацитета след края на Студената война, пораждат сериозно безпокойство сред специалистите по отбрана.

Въпреки че в бюджета са предвидени подобрения на производствените мощности, в момента САЩ използват запасите си до предела на капацитета им, за да посрещнат настоящите военни нужди в Украйна и да не изостават от производството на Китай.

"Основният ни проблем са суровите материали", каза Антонио Каро, генерален директор на един от двата испански производителя на 155-мм снаряди. "Доставките на боеприпаси са много напрегнати в целия свят, защото всички заводи, като нас, вече работят на 100 процента", добави той

Джанклаудио Торлици, съветник в италианското министерство на отбраната, е съгласен с тази оценка и добави: "Трябва да намерим нови източници на доставки... от страни, към които традиционно не сме се обръщали".

Поставете оценка:
Оценка 3.8 от 20 гласа.

Свързани новини