Отидете към основна версия

11 567 177

Всички страни, които помагат на Русия, ще си платят

  • война-
  • г-7-
  • русия-
  • украйна-
  • китай-
  • сащ-
  • владимир путин

Г-7 се зарича да накара страните, помагащи на Русия за инвазията ѝ в Украйна, "да си платят"

Снимка: БГНЕС/ EPA

Външните министри от Г-7 отправиха днес строго предупреждение към държавите, които биха предоставили помощ на Русия за инвазията ѝ в Украйна, като също така демонстрираха обединен фронт срещу Китай, чиито „военни дейности“ по море осъдиха, предаде БТА.

По време на започналата в неделя среща в японския планински курорт Каруидзава външните министри на седемте най-развити индустриализирани страни в света обещаха да накарат държавите, които подпомогнат Русия във войната ѝ срещу Украйна, да платят "висока цена" за това. Министрите също така обещаха да продължат да „засилват“ санкциите срещу Русия и да удвоят усилията си за предотвратяване на заобикалянето им от трети страни.

В заключителната декларация от срещата им се определят като неприемливи „безотговорната ядрена реторика“ на Русия и нейната заплаха за разполагане на оръжия в Беларус. „В момент, когато Украйна се готви да започне контранастъпление, за да си върне териториите ..., ние подкрепяме Украйна“, подчерта държавният секретар на САЩ Антъни Блинкън пред журналисти.

Обща твърда позиция към Пекин

Страните от Г-7 (Франция, Япония, САЩ, Канада, Германия, Италия и Великобритания) предупредиха също Пекин във връзка с военните му амбиции в Южнокитайско море и подчертаха непроменената си позиция по отношение на Тайван, въпреки полемиката, предизвикана от неотдавнашните забележки на френският президент Еманюел Макрон. По време на посещението си в Китай в началото на април френският президент каза пред медиите, че Европа не трябва да бъде въвличана в "кризи, които не са (нейни)", имайки предвид Тайван, а това раздразни някои съюзници на Франция преди срещата в Каруидзава.

„Няма промяна в основните позиции на държавите членки на Г-7 относно Тайван“, уверяват в съвместната си декларация първите дипломати на групата, определяйки като „абсолютно необходимо“ поддържането на мира и стабилността в Тайванския проток. През двата дни на преговорите в Япония френската външна министърка Катрин Колона и нейните колеги се опитаха да сведат до минимум различията си и съвместното им изявление възприема остро към Пекин.

В текста на изявлението се отбелязва „безпокойството“ на Г-7 относно „непрекъснатото и ускорено разширяване на ядрения арсенал на Китай“ и се призовава Пекин да работи за „стабилност чрез по-голяма прозрачност“ по отношение на ядрените му оръжия. Блинкън увери, че никога не е виждал такова „голямо сближаване“ на възгледите в Г-7 по отношение на Китай и Тайван.

Без да споменава изрично Китай, съвместната декларация обещава засилване на сътрудничеството срещу „икономическата принуда“, състояща се в ограничаване на външната търговия или чуждестранните инвестиции по политически подбуди. Предупреждението да не бъде подкрепяна Русия във войната ѝ в Украйна, пак без да се споменава Китай обаче, само по себе си отразява многократните предупреждения на западни служители към Пекин срещу доставката на оръжие на Русия.

Судан и Афганистан

Макар дискусиите да бяха подчертано доминирани от войната на Русия в Украйна и амбициите на Китай в Азиатско-тихоокеанския регион, външните министри от Г-7 засегнаха и много други глобални политически въпроси и кризи. Те предупредиха Северна Корея да се "въздържа" от нови ядрени опити и изстрелвания на балистични ракети.

Министрите също така "остро осъдиха" боевете, които бушуват от събота в Судан, и призоваха за тяхното "незабавно прекратяване", в момент, когато сблъсъците между редовната армия и мощна паравоенна сила вече са отнели живота на близо 200 души по данни на ООН. Външните министри на Г-7 поискаха също "незабавно" премахване на "недопустимата" забрана афганистански жени да работят за неправителствени организации и ООН, въведена този месец от правителството на талибаните в Афганистан.

„Чуждите държави не трябва да се месят във вътрешните работи на Афганистан“, чиито принципи и закони са вътрешна работа на афганистанците, реагира рязко пред АФП говорителят на правителството на талибаните Забиула Муджахид. Тъй като държавните глави на Г-7 трябва да се срещнат през май в Хирошима, чиято история е дълбоко белязана от атомната бомба, хвърлена от САЩ над града през 1945 г., съвместното изявление на първите дипломатите отделя значително място на ангажимента на групата за „увеличаване на усилията за разоръжаване и неразпространение“ за „по-безопасен и по-стабилен свят“.

Японският премиер Фумио Кишида, който е избран в парламента именно от Хирошима, вече изрази желанието си да обсъди там с колегите си възможността за "свят без ядрени оръжия". Днешното изявление обаче съдържаше малко нови моменти по въпроса, отбелязвайки само "настоящата напрегната среда в сферата на сигурността". Декларацията на Г-7 призовава цялата международна общност за "прозрачност" по отношение на ядрените оръжия, приканвайки Русия да спазва мораториума върху ядрените опити, който е подписала.

Поставете оценка:
Оценка 2.2 от 103 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: