Отидете към основна версия

5 744 81

Защо Русия се проваля в Украйна. Най-големите грешки.

  • война-
  • провал-
  • грешки-
  • русия-
  • владимир путин-
  • украйна-
  • руска армия-
  • вагнер

Винаги, когато Путин е разочарован от хода на войната, той прави рокади

Снимка: БГНЕС/ EPA

Войната на Русия срещу Украйна не се разви според очакванията на Кремъл. Анализ на американския Институт за изследване на войната обяснява това главно със стила на ръководство на Владимир Путин.

Известно е, че още от самото начало войната не тръгна по плана, подготвен от Москва: тъй наречената военна операция в Украйна трябваше да продължи само няколко дни, но мащабното настъпление срещу Киев през пролетта на миналата година се провали - главно защото кремълският лидер Владимир Путин очевидно беше подценил украинската съпротива. До този извод стига американският Институт за изследване на войната (ИИВ).

Путин е искал да си припише изцяло заслугите за бърза победа

Според мозъчния тръст руският президент е допуснал още една сериозна грешка: Путин не назначи способен човек на ключовия пост главнокомандващ в Украйна. Вместо това той постоянно сменяше главнокомандващия на военните действия в Украйна, а в началото на инвазията дори изобщо нямаше човек на този пост. Решението на Путин да нахлуе в Украйна без ясна и осмислена командна структура и нежеланието му да назначи военен командир са оказали трайно въздействие върху управлението на руските части в Украйна, твърдят авторите на доклада.

По всяка вероятност Путин е искал да се представи като единствен главнокомандващ и ръководител на успешното нахлуване в Украйна, като е очаквал, че ще превземе Киев за няколко дни и не е искал да сподели този успех с военното ръководство, пишат от ИИВ. Експертите правят паралели със ситуацията по време на Втората световна война между Йосиф Сталин и маршал Георгий Жуков.

"Сталин е имал ограничен военен опит и според сведенията е завиждал на военните подвизи и славата на Жуков. Путин пък няма изобщо никакъв военен опит, което може да е повлияло допълнително на решението му да не назначава командир в Украйна, за да не го измести на заден план и да си припише изцяло заслугите за очакваната грандиозна победа", се отбелязва още в доклада. Чак през април 2022 г. генерал Александър Дворников беше назначен за командир на всички войски, участващи във войната в Украйна, но той издържа на този пост само около месец, припомнят от ИИВ. Според американския мозъчен тръст Дворников е бил отстранен, защото се е провалил в задачата да превземе целия Донбас до 9 май, който в Русия честват като Ден на победата.

Постоянни рокади

Последваха нови кадрови промени по върховете на руското военно ръководство, които шефът на Кремъл винаги правеше в зависимост от текущата военна ситуация: след частичните успехи в изтощителните сражения около Лисичанск и Северодонецк в Донбас бяха повишени руски генерали, които преди това не са били част от най-близкия кръг на властта. По това време наемниците на Евгений Пригожин от частната армия „Вагнер“ печелеха все по-голяма популярност.

Винаги, когато Путин е разочарован от хода на войната, той прибягва до смени, като не бяха пощадени дори и хора от най-близкото му обкръжение, се казва още в доклада. Така например след позорното руско поражение в Харковска област през септември 2022 година, шефът на Кремъл оттегли доверието си от началника на генералния щаб Валерий Герасимов, а през октомври той назначи за нов главнокомандващ Сергей Суровикин За него се знае, че е сред критиците на Герасимов и се твърди, че е близък до началника на „Вагнер“ Пригожин. През януари 2023 г. и Суровикин трябваше да се раздели с поста си, след като и той – подобно на предшествениците си – не постигна очакваните военни успехи. Оттогава Валерий Герасимов е не само началник на Генералния щаб на руската армия, тоест номер две в руската армия след министъра на отбраната Шойгу, но и главнокомандващ на всички операции в Украйна.

Отделни фракции и дезорганизация

Сега Путин не може да си позволи да се раздели с верния му Герасимов, смятат в ИИВ – въпреки не съвсем успешната руска зимна офанзива и непревзетия докрай Бахмут. Но кремълският деспот отчасти сам си е виновен: неговите кадрови решения доведоха до създаването на отделни фракции в руските въоръжени сили и до дезорганизацията на командните структури, което в крайна сметка подкопа деспособността на руската армия да провежда съгласувани военни операции в Украйна.

Според американския мозъчен тръст всички рокади по върховете на армията издават характерния стил на ръководство на Путин: да настройва вътрешните си съперници едни срещу други и да не им позволява да станат прекалено силни. Този политически стил на управление обаче е "неподходящ за ръководенето на армия, която е ангажирана в скъпоструваща война", отбелязват от Института за изследване на войната.

Поставете оценка:
Оценка 3.3 от 55 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: