Отидете към основна версия

4 561 51

Николас Мадуро обвини Джо Байдън: Ограбихте Венецуела

  • николас мадуро-
  • хуан гуайдо-
  • венецуела-
  • петрол-
  • джо байдън

Преизбирането на Мадуро през 2018 г. не бе признато от Вашингтон, който смята резултатите от изборите за фалшифицирани

Снимка: БГНЕС/ЕРА

Президентът на Венецуела Николас Мадуро е обвинил американската администрация в "ограбване" на "Ситгоу" (Citgo) , компания за рафиниране на петрол, базирана в САЩ, но собственост на венецуелския гигант "Петролеос де Венесуела" (PDVSA), предаде Франс прес, цитирана от БТА.

Съд в американския щат Делауеър е постановил, че акциите на "Ситгоу", компания за рафиниране на петрол и дистрибуция на бензин в Хюстън, щата Тексас, филиал на "Петролеос де Венесуела", могат да бъдат продавани, за да се разплати с кредиторите. Американските финансови органи са одобрили това решение в понеделник.

"Това, което прави правителството на Джо Байдън, е една от най-големите кражби, един от най-големите грабежи, извършвани някога срещу една страна в света и ние отхвърляме този акт", заяви Мадуро в Каракас.

Венецуелският вицепрезидент Делси Родригес вече оспори в сряда тази процедура и обвини Вашингтон, че е дал зелена светлина.

Преизбирането на Мадуро през 2018 г. не бе признато от Вашингтон, който смята резултатите от изборите за "фалшифицирани". Опонентът му Хуан Гуайдо бе признат тогава от САЩ за истинския президент до края на 2022 г., когато разединената венецуелска опозиция сложи край на "временното правителство" на Гуайдо.

По инициатива на колумбийския президент Густаво Петро около 20 страни се събраха в края на април в Колумбия в опит да се възобнови диалога във Венецуела. Те са обсъдили смекчаване на санкциите, ако венецуелското правителство се ангажира да проведе избори през 2024 г. с гаранции за опозицията.

Мадуро заяви, че процедурата срещу "Ситгоу" е опит да се подкопаят усилията му.

Въпросът "Ситгоу" е на дневен ред от 2011 г., когато венецуелското правителство е конфискувало мина, за която се смята, че е собственост на "Кристалекс" - Crystallex (канадски производител на злато), но без да възстанови 1,2 милиарда долара на компанията.

Редица други кредитори са се опитали да накарат "Ситгоу" да погаси дълговете на правителството в Каракас, което изпитва финансови затруднения и не може или не иска да ги плати.

Поставете оценка:
Оценка 3.8 от 36 гласа.

Свързани новини