22 Май, 2023 15:40 3 239 4

Най-голямата петролна рафинерия в Африка започва да работи, но доставките на суровина са проблем

  • мухамаду бухари-
  • нигерия-
  • рафинерия-
  • петрол-
  • нефт-
  • опек

Въпреки че е най-големият производител на петрол в Африка, Нигерия внася бензин, дизел и преработени петролни продукти, тъй като рафинериите не успяваха да осигурят през последните години нужния капацитет

Най-голямата петролна рафинерия в Африка започва да работи, но доставките на суровина са проблем - 1
Снимка: Shutterstock

Нигерийската петролна рафинерия "Данготе" (Dangote) се очаква да заработи днес на фона на надеждите за прекратяване на кризите с недостиг на гориво в страната, но липсата на доставки на суров петрол представлява сериозен риск за достигане на пълния обем на производство на съоръжението, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.

Въпреки че е най-големият производител на петрол в Африка, Нигерия внася бензин, дизел и преработени петролни продукти, тъй като рафинериите не успяваха да осигурят през последните години нужния капацитет.

Правителството на отиващия си президент Мухамаду Бухари вижда в рафинерията с капацитет за преработка 650 000 барела на ден отговор на повтарящия се недостиг на гориво, последният от които засегна страната в навечерието на оспорваните президентски избори през февруари.

Построен от най-богатия човек в Нигерия и Африка, Алико Данготе, огромният комплекс е една от най-големите инвестиции на Нигерия. В него има електроцентрала с мощност 435 мегавата, дълбоководно пристанище и инсталация за производство на торове.

Цената на рафинерията нарасна до 19 млрд. долара от първоначалните оценки между 12 и 14 млрд. долара след години на забавяне.

Данготе очаква да започне да рафинира суров петрол през юни, но базираната в Лондон консултантска компания "Енерджи аспектс" (Energy Aspects) заяви, че пускането в експлоатация е сложен процес и очаква операциите да започнат по-късно тази година и да достигнат 50-70 процента през следващата година, като процесът се очаква да продължи до 2025 г.

Рафинерията се нуждае от постоянни доставки на суров петрол, но производството на петрол в Нигерия намалява поради кражби на петрол, вандализъм по тръбопроводите и недостатъчни инвестиции. През април производството падна под 1 млн. барела дневно, което е под производството на Ангола.

По-ниският добив ще се отрази на способността на държавната петролна компания ЕнЕнПиСи (NNPC Ltd.) да изпълни споразумението за доставка на 300 000 барела суров петрол дневно за рафинерията "Данготе", заяви икономистът Келвин Емануел, който е автор на доклад за кражбите на петрол през миналата година.

ЕнЕнПиСи, която има 20 процентен дял в рафинерията, има споразумения за споделяне на производството с големи петролни компании като "Ексън Мобил" (Exxon Mobil), Шел (Shell) и Ени (Eni) и има право на част от суровия петрол, който също така разменя с търговците за бензин и дизел.

Рафинерията не е подписала споразумение за закупуване от големите петролни компании в Нигерия.

Това би могло да доведе до внос на суров петрол от търговци като "Трафигура" (Trafigura) и "Витол" (Vitol), каза Емануел, в момент, когато се очаква местната рафинерия да спести чуждестранна валута и да поддържа по-ниски цени.

"Съществуват рискове с доставките на суровини за суров петрол. Знам, че неговото (на Алико Данготе) смекчаване на риска е да внася петрол и ако го направи, има риск за цената, защото не може да купува в долари и да продава в наири (наира, валутната единица на Нигерия - бел. р.)", каза още Емануел.

Нигерия прилага субсидии за бензина, които според финансовия министър могат да продължат да се прилагат и след юни, когато се очакваше да бъдат премахнати. Субсидията отне почти една трета от националния бюджет на Нигерия през миналата година.

От компанията "Енерджи аспектс" обаче твърдят, че в дългосрочен план рафинерията на Данготе може да сложи край на дефицита на бензин в Нигерия, да промени облика на пазара на бензин в Атлантическия басейн и да изнася дизелово гориво, което отговаря на спецификациите на Европейския съюз.


Поставете оценка:
Оценка 4 от 4 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Сменям си ник-а

    16 0 Отговор
    Ръководителят на Министерството на външните работи и външноикономическите връзки на Унгария Петер Сиярто заяви, че Будапеща няма да подкрепи никакви санкции на Европейския съюз, които се отнасят до сътрудничеството с Русия в областта на ядрената енергетика. Сиярто каза това по време на среща с колегите си от страните от ЕС в Брюксел
  • 2 В африка

    11 0 Отговор
    промиват и златото което крадът от нас. В рафинерията може да преработват нефта който крадът от Сирия.

    Коментиран от #4

  • 3 еалиста

    16 1 Отговор
    Анатоли,радваш се викайки "Чао Газпром", но доставката на петрол от Африканските страни е проблем! Да идва проблемът с газта и следващите месеци ще го усетят клетите бедни българи, а онези във властта и парламента лудо влюбени с тлъстите заплати и хонорари ще ни баламосват и унищожават бавно но сигурно!
  • 4 Пловдив 1912

    8 0 Отговор

    До коментар #2 от "В африка":

    Има няколко филма за петрола в Нигерия , кадрите са покъртителни , замърсени са огромни територии от рафинериите...Всяко 2-о новородено има здравословни проблеми и тн...
    Чудя се , защо Урсула , Борел и други радетели за човешки ценности не отидат , дори само да видят за какво става въпрос в рафинериите...
    Водещите са Шел и Тотал ...всичко е толкова лицемерно и се мери с двоен аршин...накрая пак всичко опира до пари и интереси...човешкия живот е нищо сега , важен е толкова , колкото през Средновековието...