"След Украйна, Чечения", казва чеченският командир, воюващ на страната на Киев, пише "Политико".
Чеченските войници са в Украйна, за да компенсират около два века руско потисничество върху тяхната планинска и често бунтовна родина - от депортирането на населението от Йосиф Сталин през 40-те години на миналия век до разрушаването на столицата им Грозни от Борис Елцин до сегашното, брутално управление на сатрапа на Москва в Чечня Рамзан Кадиров.
"Уморени сме от Русия", добавя 45-годишният командир, който поиска да бъде идентифициран само с военната си позивна Торто, препратка към замък близо до родния му град в Чечня, който той скоро напуска като млад бунтовник след края на Втората чеченска война през 2009 г.
"Русия е като пиян съсед. Един ден той идва в дома ви и иска да го изгори. Хващаш го, той бяга. На друг ден се връща трезвен и моли за прошка. И тогава той се връща пиян с пистолет и убива жена ти и децата ти", казва той.
"Това е Третата чеченска война - и този път ние ще спечелим", намесва се един от войниците на Торто, 20-годишен, който се нарича Мага. Съпруг и баща, той казва, че партньорката му напълно подкрепя решението му да се бие, въпреки че тя "се тревожи за мен, но знае, че тази битка трябва да бъде завършена".
Има около 150 до 200 чеченски доброволци, които се бият на украинска страна, повечето емигранти, синове и внуци на бойци, които са се сражавали в Първата или Втората чеченска война.
Те са разделени на три формирования — батальон "Джохар Дудаев", кръстен на първия постсъветски президент на независима Чечня; батальонът Шейх Мансур, който е критикуван за връзки с ислямистки групи; и по-секретен батальон, който работи с украинската военна разузнавателна служба, GUR и чиито членове се обличат в черно и дори когато са в безопасните граници на Киев, се движат въоръжени и носят ски маски.
Консенсусът сред чуждестранните доброволци тук е, че чеченците са сред най-ангажираните и идеологизирани в битката, колкото около 200-те беларуси, които се бият за Украйна и много повече от повечето западняци и латиноамерикански доброволци. Последните са склонни да са тук заради парите. Първите - главно американци и британци - обикновено са ветерани от Ирак и Афганистан и с малки изключения признават, че са тук, защото не им харесва цивилният живот и не искат опитът и обучението им да бъдат напразни, въпреки че те също са дошли заради правотата на украинската кауза.
В момента чеченците са ангажирани предимно в Бахмут, продължилата месеци кървава битка, която доведе до големи жертви и от двете страни и е сравнявана със сблъсъците през Първата световна война. Страстен почитател на военната история, Торто казва, че "това е Вердюн", препратка към най-дългата битка от Първата световна война.
"Това е истински ад", добавя Торто, който живее в Украйна от 2016 г., а преди това в Германия.
Седим в така наречената клубна зала на батальона Джохар Дудаев, мазе в предградията на Киев, обсъждаме защо те се бият в тази война далеч от родината си, както и обсъждаме качествата и характеристиките на други чуждестранни доброволци, които се бият в Украйна срещу Русия и какво мислят за чеченците, които се бият за Владимир Путин - приблизително 12 000 от тях по различно време, откакто Русия нахлу в Украйна.
И Торто, и Мага не се съмняват, че в крайна сметка са тук, за да се бият за Чечня - поражението в Украйна за Русия ще доведе неумолимо до въоръжено въстание в родината им в Северен Кавказ, твърдят те и не само там, но и навсякъде в Кавказкият регион, разположен между Азовско, Черно и Каспийско море. "Рано или късно всички ние ще бъдем свободни", казва Торто, едър брадат мъж, който гали нежно сива котка.
"Повярвайте ми, когато Русия загуби тази война с Украйна, тя не може да съществува като държава. Това е невъзможно. Ще се разпадне", добавя той, възглед, повторен от беларуски доброволци, интервюирани от POLITICO преди два дни. "Просто имаме нужда от свобода. Хората имат нужда от свобода", казва Торто.
Торто изразява отвращение към чеченските бойци на Русия, наречени кадировци - и особено към зверствата, с които са свързвани. Маркирани като "армията на TikTok" за онлайн популяризиране на тяхната бруталност, кадировците бяха обвинени в изнасилвания, убийства и грабежи в Буча, а през юли бяха обвинени в изтезанията и кастрацията с резачка за кутии на украински военнопленник в Привилия, Луганск регион, които те публикуваха в канала си в Telegram.
Някои следователи подозират, че може да са били кадировци, а не наемници от групата Вагнер, които са обезглавили украински пленник по-рано този месец, което също беше публикувано онлайн. Мага и Торто пренебрегват кадировците като "неистински войници", които са в Украйна само за парите.
Кадировците са полезни за Москва като пропаганда - предупреждение, че Русия ще се отнесе към Украйна, както към Чечня и ще унищожи всичко, което може. А за Кадиров те помагат за популяризиране на образа му на воин, казват те. Армията на TikTok рядко е близо до фронтовата линия, отбелязват проукраинските чеченци и се използва само за операции за почистване, за да сее страх, казват проукраинските бойци.
Освен Бахмут, където не предоставиха никаква помощ, най-гордите им моменти досега във войната бяха провеждането на саботажни и разузнавателни операции северно от Киев скоро след нахлуването на Русия и участието в операцията за освобождаване на Изиум, в североизточна Украйна.
Но въпреки цялата им твърда отдаденост на битката, чеченците са лошите роднини на чуждестранните доброволци, които се бият тук. За разлика от другите чуждестранни формирования, те формално не са част от международния легион, не получават заплащане от украинското правителство и трябва да се екипират сами. "Наистина ни дават боеприпаси, когато сме на фронтовата линия", казва Мага.
За да останат в битката, те са находчиви, апелират широко за дарения и продават онлайн военни предмети, събрани от бойното поле. Други чуждестранни и украински части са щедри, като често позволяват на чеченците да задържат лъвския пай от всякакви оръжия и боеприпаси, оставени от руските сили, когато се оттеглят. "Русия е нашият най-голям доставчик на оръжия", усмихва се Торто. Исканото оборудване включва няколко тежки картечници, взети от повредени танкове.
Защо те са третирани по различен начин не е напълно обяснено от украински официални лица, които споменават, че има правни проблеми, тъй като технически са руски граждани. Но Торто подозира, че това е свързано с широко разпространеното възприемане на чеченците като жестоки мошеници и крадци.
Това не е попречило на членовете на батальона на Джохар Дудаев или е намалило ентусиазма им за битката и те се надяват, че участието им в тази война бавно ще промени начина, по който много украинци гледат на чеченците - въпреки че жестокостта на кадировците, разбира се, не помага .
А за очакваното голямо украинско контранастъпление? Те имат големи надежди, но казват, че няма да е лесно да се победи Русия, което ще мобилизира повече хора. Но битката трябва да продължи, казва Торто.
"Когато чуя френски или немски експерти да говорят за това как Русия трябва да бъде спасена и да не ѝ бъде позволено да се разпадне и как може да бъде възстановена като демократична държава, просто поклащам глава", казва той.
превод: News.bg