Китай публикува днес не толкова добри икономически показатели за април, колкото се очакваше, на фона на все още слабото търсене, което свидетелства за неравномерно възстановяване след отмяната през декември 2022 година на строгите пандемични ограничения, предаде Франс прес, цитирана от БТА.
Продажбите на дребно, основен показател за потреблението на домакинствата, са се увеличили с 18,4 на сто на годишна основа, съобщи Националната статистическа служба (BNS).
Резултатът е под средната прогноза на анализаторите, анкетирани от Блумбърг (21,9 на сто), въпреки завръщането на клиентите в търговските центрове и ресторантите през последните месеци.
Тази слабост на вътрешното търсене въпреки ниската инфлация, забавя икономическото възстановяване.
Китай си е поставил цел за растеж от около 5 на сто тази година, един от най-ниските от десетилетия, но предупреди, че няма "да е лесно" тя да бъде постигната.
Заложеното ниско равнище предоставя марж за маневриране на правителството, заяви икономистът Чжъвей Чжан от фирмата "Пинпойнт асет мениджмънт" (Pinpoint Asset Management).
Равнището на безработица сред младите китайци на възраст от 16 до 24 години е достигнало рекордно ниво от 20 на сто през април, а секторът на услугите не е успял да поеме милионите мигранти от селата, които са наводнили градовете.
Равнището на безработицата само в градските зони, обаче е намаляло незначително през април, за да се установи на 5,2 на сто (-0,1 пункта спрямо март).
Промишленото производство е нараснало с 5,6 на сто през април, като заводите са заработили постепенно с пълния си капацитет след отмяната на мерките за нулев КОВИД. Анкетираните от Блумбърг анализатори залагаха на по-отчетлив растеж от 10,9 на сто.
От своя страна инвестициите в дълготрайни активи са нараснали с 4,7 на сто на годишна основа през първите четири месец на годината – под очакваните 5,7 на сто.
Това е индикатор за разходите за недвижими имоти, инфраструктура, оборудване и машини, сектори, върху които правителството се опира, за да стимулира дейността.
Миналата седмица бяха публикувани официални данни, според които инфлацията е нараснала с едва 0,1 на сто на годишна основа през април – най-ниското равнище от 2021 година.
По този повод Китайската централна банка обяви успокояващо: "Потребителските цени продължават да нарастват умерено и икономическите операции продължават". "В средносрочен и дългосрочен план няма никакво основание за дефлация", добави финансовата институция.