Продупчената граница на Руската федерация
© Виталий Портников
„Заключената граница“ е една от основните идеологии на всеки авторитарен режим. Но след събитията в Белгородска област може да се каже, че безопасна граница в Руската федерация няма – а може би и никога не е имало.
Защо това се оказа възможно? В края на краищата защитата на границата с нападнатата от агресора страна изглежда е естествен проблем за сигурността на самия агресор. Но не и за Русия. Никой дори не помисли да защитава регионите, граничещи с Украйна - защо?
Причините за този позор са много. Първата е самочувствието на руското ръководство. По някакъв начин априори се смята, че именно Русия може да атакува всеки, да провежда „специални операции“ на чужди територии и нищо не застрашава самата Русия. Изглежда, че от чеченските войни, които се водеха не само на територията на самата Чечня, руското политическо и военно ръководство трябваше да извлече урок. Но те не го направиха.
Втората причина е некомпетентността. Ние сме свикнали да приемаме руските генерали на сериозно и не се съмнявам, че сред военачалниците има хора с прилично военно образование. Но, първо, всички действия във всеки случай трябва да бъдат одобрени от Лубянка, и второ, нека не забравяме за критерия на Путин за преданост и лоялност, който често замества професионализма. А тези лоялни хора обикновено са мошеници.
Ето защо тук влиза в действие третата причина – корупцията.
Най-ефективното оръжие
В ефективността на руската корупция се убедихме в първите месеци на войната, когато „втората армия на света“, в която Путин вярваше, се оказа фикция. Затова дори съм готов да приема, че бяха отделени средства за подреждането на границата, но те просто бяха откраднати. Както винаги. И накрая, четвъртата причина е смъртта на професионална армия във войната с Украйна.
Сега Русия няма резерви, за да защити ефективно собствените си граници от всякаква инвазия. Представете си, че сега на територията на Русия ще влезе не малка група хора, а истинска армия с техника и въоръжение. Не е задължително да е от украинската граница. Докъде ще стигне тази армия? До Москва?
Доскоро това беше риторичен въпрос. Но сега вече е съвсем очевидно, че е възможно да се пътува през територията на Русия с оръжие без никакви проблеми. И осъзнаването на този очевиден факт обещава сериозни проблеми за Кремъл – и не само и не толкова в отношенията с други страни, колкото във вътрешната политика. Всеки, който е мислил за въоръжена конфронтация с този режим, може да види колко е отслабен и как ще губи хватката си, докато войната продължава.
Путин, след пропадането на плана му за „блицкриг“, бързо премина към „война на изтощение“ и все още вярва, че тази тактика ще му донесе успех. Защо никой не е предупредил руския президент, че изтощава не само и не толкова Украйна, колкото Русия и собствения си режим? В края на краищата безпомощността на властовия вертикал на този режим, проявила се в Белгородска област, може да се превърне в кубчето, чието изпадане в бъдеще заплашва да срине цялата пирамида на Путин.
Източник: vot-tak tv
Бесарабски фронт