Отидете към основна версия

3 616 37

Сблъсъци и ранени: Какво се случва в Косово?

  • косово-
  • сблъсъци-
  • сърбия-
  • балкани-
  • кфор-
  • нато-
  • албанци-
  • сърби-
  • албания

Сръбското малцинство в Косово живее предимно в северната част на страната

Снимка: БГНЕС/ EPA

Десетки хора, сред които и военни от мироопазващите сили на НАТО за Косово КФОР, са били ранени в сблъсъци в Северно Косово. От Рим и Будапеща потвърждават, че повече от 30 италиански и унгарски войници от КФОР са били ранени - някои от тях сериозно. Сблъсъците бяха със сръбски протестиращи, които се опитаха да нахлуят в общината в Звечан.

Войниците са използвали зашеметяващи гранати и сълзотворен газ. Протестиращите са хвърляли камъни, бутилки и други предмети по военните, съобщават местни медии. По информация на сръбския президент Александър Вучич 52 сръбски граждани са били ранени, трима от тях тежко.

От КФОР обявиха, че войници от италианския и унгарския им контигент са пострадали, като някои от тях са получили фрактури и изгаряния. Нападението е определено от мироопазващите сили като "абсолютно неприемливо". Италианската министър-председателка Джорджа Мелони също коментира, че по-нататъшни нападения срещу КФОР "няма да бъдат толерирани".

Защо са сблъсъците в Северно Косово?

Протестите в Звечан и други градове в северната част на Косово са срещу новоизбраните кметове, които са етнически албанци. Почти всички етнически сърби в района бойкотираха изборите, което е и причината победителите да са представители на етническите албански партии. Досегашните кметове, които бяха от сръбски произход, подадоха оставки през ноември 2022 година в знак на протест срещу правителството в Косово.

Около 300 войници на КФОР трябваше да осигурят безопасността на областната управа в Звечан, докато полицията ескортира новия кмет до резиденцията му. Събра се и голяма група демонстранти. По информация на новинатската агенция dpa ситуацията е ескалирала, когато тълпата се опитала да спре полицейските коли, които се опитвали да преминат.

Политиците, които представляват косовските сърби в северната част на страната, искат оставката на новия кмет. Освен това очакват и косовските специални части да напуснат региона.

Сръбската армия беше в готовност още в петък

Сръбското малцинство в Косово, където иначе мнозинството от хората са етнически албанци, живее предимно в северната част на страната. Напрежение и сблъсъци има периодично. Много косовски сърби не признават Косово и неговото правителство и искат да принадлежат към съседна Сърбия. Косово се отдели от Сърбия през 2008 г., но Сърбия все още не признава независимостта му.

Сръбската армия по границата с Косово беше приведена в повишена готовност още в петък. Сръбският министър на отбраната Милош Вучевич заяви, че армията ще бъде готова да "изпълни всяка задача или заповед". Той изрази надежда за политическо решение и обвини КФОР, че защитава "полицията от невъоръжени хора".

Поставете оценка:
Оценка 3.3 от 12 гласа.

Свързани новини