Европейската комисия засега не е обсъждала възможността да предложи отлагане на унгарското председателство на Съвета на ЕС. Това потвърди днес зам.-председателят на комисията Вера Юрова след заседание на Съвета на ЕС по общи въпроси, съобщава БТА.
Юрова отбеляза, че все още тревогите на ЕС по отношение на върховенството на закона в Унгария и Полша се запазват. Тя посочи, че на днешното заседание се състоя шесто поредно изслушване на представителите на Будапеща и Варшава.
По отношение на Полша се наблюдава напредък, но въпросът с независимостта на съдиите не е решен, допълни Юрова. За Унгария тя заяви, че се наблюдават недостатъци по въпросите за изборното законодателство, независимостта на националния обществен защитник и на местния медиен регулатор, за държавната реклама в медиите. По нейните думи се забелязват положителни развития по отношение на независимостта на съдиите и в борбата с корупцията и конфликта на интереси.
Зам.-председателят на ЕК уточни, че изплащането на средства за Варшава по европейския бюджет за възстановяване на икономиката от пандемията ще подлежи на по-нататъшна оценка. Юрова добави, че при Будапеща изплащането на средства от ЕС ще зависи от изпълнението на договорените с унгарските власти условия. Зам.-председателят на ЕК поясни, че са засегнати средствата по няколко бюджетни пера, сред които за икономическо възстановяване и за сближаване.
Представителят на шведското председателство на Съвета на ЕС Йесика Розуол добави, че не се очаква насрочените предстоящи избори в Испания да засегнат работата на започващото през юли испанско председателство на институцията.
В четвъртък се предвижда евродепутатите да гласуват незаконодателна резолюция, в която да изразят загриженост от "целенасочените и систематични усилия на унгарското правителство да подкопае основополагащите ценности на ЕС", се посочва в съобщение на Европейския парламент. Евродепутатите ще обсъдят утре въпроса с насроченото за втората половина на следващата година унгарско председателство на Съвета на ЕС. Предвижда се те да отчетат, че състоянието на върховенството на закона и основните права в страната се е влошило. По този повод днес европейски медии допускат, че е възможно ЕП да призове за преразглеждане на реда, в който предстои Будапеща да оглави председателството.