Отидете към основна версия

1 636 11

Шефът на Пентагона в Токио: Трябва да комуникираме с Пекин

  • китай-
  • сащ-
  • тайван-
  • лойд остин-
  • пентагон-
  • япония

Лойд Остин отбеляза все по-настъпателните военни действия на Китай в международното въздушно пространство и водните пътища в региона

Снимка: БГНЕС/ЕРА

Министърът на отбраната на САЩ Лойд Остин подчерта днес в Токио значението на комуникацията с Китай. Той изрази съжаление, че китайският му колега Ли Шанфу отказва да се срещне с него на предстоящата ежегодна конференция по сигурността в Сингапур, в която и двамата ще вземат участие, предаде Асошиейтед прес, цитирана от БТА.

На път за срещата на високо равнище в областта на сигурността в Азия "Диалог Шангри-Ла" този уикенд Остин разговаря в Токио с японския министър на отбраната Ясукадзу Хамада.

"Провокативното прехващане на наши самолети, а също така и на самолети на нашите съюзници... това е много обезпокоително и се надяваме, че (Китай) ще промени действията си", заяви Остин. Той отбеляза все по-настъпателните военни действия на Китай в международното въздушно пространство и водните пътища в региона.

Миналата седмица въоръжените сили на САЩ казаха, че китайски боен самолет е направил "агресивна маневра" близо до американски разузнавателен самолет над Южнокитайско море, принуждавайки американския пилот да прелети през предизвиканата от него турбуленция, отбелязва АП.

"Опасявам се, че в даден момент може да се стигне до инцидент, който много, много бързо да излезе извън контрол", каза шефът на Пентагона. "Бих приветствал всяка възможност да контактувам с ръководството (на Китай). Мисля, че министерствата на отбраната трябва редовно да разговарят помежду си или да имат отворени канали за комуникация", добави той.

Въпреки че Пекин потвърди, че на предстоящата срещата на върха по въпросите на сигурността в Сингапур няма да се проведат официални разговори между Лойд Остин и Ли Шанфу, се очаква китайският министър на отбраната да разговаря в кулоарите на събитието с японския си колега.

През март Япония и Китай създадоха гореща линия в областта на отбраната, за да подобрят комуникацията си и да избегнат случайни сблъсъци в напрегнатия регион, а Хамада и Ли наскоро преведоха и първите телефонни разговори по нея. Вашингтон и Пекин обаче все още не са провели подобен разговор, а когато Остин се обади по кризисната линия през февруари, обаждането остана без отговор, отбелязва АП.

"Трябва да засилим сътрудничеството между Япония и САЩ и Япония, САЩ и Южна Корея", заяви Хамада. Двамата с Остин разкритикуваха вчерашното неуспешно изстрелване от Северна Корея на ракета носител на сателит, която според експерти е била с двигател за балистични ракети - технология, която е забранена съгласно резолюции на Съвета за сигурност на ООН, и потвърдиха по-нататъшното сътрудничество на САЩ и Япония с Южна Корея в случай на нов севернокорейски опит.

Връзките между Токио и Сеул се подобриха бързо през последните месеци под натиска на Вашингтон на фона на нарастващите регионални заплахи от страна на Китай, Северна Корея и Русия. Двете страни обсъждат също така и обмен на данни в реално време за изстрелването на ракети от Пхенян, отбелязва АП.

Шефът на Пентагона заяви, че Вашингтон подкрепя Япония и Южна Корея пред лицето на провокациите на Пхенян. "САЩ ще предприемат всички необходими мерки, за да обезпечат и гарантират сигурността на нашата родина в защита на нашите съюзници", обеща той.

Остин и Хамада също така се споразумяха да засилят отбранителния потенциал на Япония, включително с разполагането на американски ядрени оръжия.

Двамата се договориха още за укрепване на отбранителните индустрии на САЩ и Япония, както и на многонационалните формати, включващи участието на Южна Корея, Австралия, Филипините и Индия, за да бъде засилено сътрудничеството в областта на сигурността в Индо-тихоокеанския регион.

По-късно днес Остин се срещна днес и с японския министър-председател Фумио Кишида, който заяви, че Япония иска да увеличи още повече способностите си за възпиране и реагиране, като работи съвместно със САЩ, особено с акцент върху капацитета на Токио да нанася удари. В рамките на новата си стратегия за сигурност, публикувана през декември, Япония планира укрепване на своя отбранителен потенциал, което включва ударни способности и удвояване на разходите за отбрана, слагайки край на дългогодишната си политика на залагане изцяло на самоотбраната в съответствие с пацифистката конституция, приета след Втората световна война.

Поставете оценка:
Оценка 1.4 от 11 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: