Отидете към основна версия

7 347 72

Случи се точно това, което Кремъл искаше да предотврати

  • война-
  • русия-
  • нато-
  • украйна-
  • оръжия-
  • европа-
  • сигурност-
  • владимир путин-
  • кремъл

Започналата преди повече от 15 месеца руска инвазия заздравява връзките между западните държави

Снимка: БГНЕС/ EPA

Дебатите за гарантирането на дългосрочната сигурност на Украйна и евентуалното ѝ приемане в НАТО бяха централни на две срещи на десетки лидери от Европа и Северна Америка, които днес са във фокуса на западния печат, предаде БТА.

Американският държавен секретар Антъни Джей Блинкън и колегите му от НАТО се срещнаха в Осло, за да разгледат статута на Украйна, както и молбата на Швеция да се присъедини към 31-членния алианс на фона на обструкциите от страна на Турция, пише в днешния си брой в. "Ню Йорк таймс". Съюзниците обсъдиха въпроса дали спънките пред Швеция могат да бъдат преодолени преди срещата на върха на НАТО във Вилнюс, която ще се състои на 11 и 12 юли.

По същото време европейски лидери, включително и на страни, които не са членки на алианса, се събраха в Молдова. Във форумът се включи и украинският президент Володимир Зеленски, който заяви пред западните си колеги, че "Украйна е готова да се присъедини към НАТО".

Тъй като опасност войната да стигне до продължително безизходно положение, западните държави, които похарчиха милиарди за въоръжаване на Украйна, се пристъпват към по-дългосрочни средства за оказване на подкрепа и към формиране на отношенията ѝ с НАТО, коментира американското издание.

Въпреки че все още съществуват съмнения около перспективите за членство на Украйна, двете срещи показаха как започналата преди повече от 15 месеца руска инвазия заздравява връзките между западните държави чрез разширяването и укрепването на НАТО. Точно това, което Кремъл искаше да предотврати, заключава "Ню Йорк таймс".

Европейските лидери направиха мощна демонстрация на неподчинение и подкрепа за Украйна на историческа среща на върха в Молдова, пише "Политико".

Четирисетте лидери, взели участие във втората среща на върха на Европейска политическа общност, заявиха своята солидарност с Украйна, но освен това се видяха и трудностите при поддържането на това единство, посочва изданието. Лидерите се опитаха да намалят потенциалните рискове и представяха различни позиции по един все по-спорен въпрос - какви гаранции за сигурност може да даде Западът на Киев, за да е сигурно, че ако Русия бъде изтласкана от Украйна някога, тя няма да я нападне отново.

Френският президент Еманюел Макрон зададе тона на форума още в сряда, като помоли съюзниците да предложат на Киев "осезаеми и надеждни" гаранции за сигурност. Това беше промяна в позицията на Париж, отбелязва "Политико".

Вчера германският канцлер Олаф Шолц бе по-предпазлив и заяви, че този въпрос може да се реши след като войната приключи.

Зеленски отправи две ясни искания: първото е "ясна покана" за присъединяване към НАТО (още една тема, която разделя съюзниците) и "гаранции за сигурност по пътя към членството в НАТО".

Разнопосочните позиции илюстрират сложните въпроси, които възникват пред западните страни в хода на войната, пише още "Политико".

Шолц и Макрон потвърдиха, че съюзниците активно обсъждат темата и работят за координиране на подходите си преди срещата на върха на НАТО.

Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг също беше внимателен при разглеждането на чувствителната тема. Вчера той заяви в Осло: "Когато войната приключи, трябва да гарантираме, че историята няма да се повтори, че този модел на руска агресия срещу Украйна наистина ще спре. Затова трябва да разполагаме с рамки за предоставяне на гаранции за сигурността на Украйна след края на войната".

Липсата на яснота отразява сложността на предлагането и дори на формулирането на "гаранции за сигурност" за друга държава, обобщава "Политико".

Германският в. "Франкфуртер алгемайне цайтунг" се спира по-подробно на позицията на Столтенберг.

Генералният секретар на НАТО политическата ситуация много ясно заяви, че всички страни членки са съгласни за необходимостта от присъединяването на Украйна към алианса. Такава договорка имаше още през 2008 г., но и тогава, както и сега, не беше посочена конкретна дата, припомня изданието. Има обаче и едно условие, което не е поставено само от германските власти: войната трябва да е приключила. Вчера Столтенберг бе още по-точен, а с това и по-честен: Украйна трябва да оцелее при руското настъпление. В крайна сметка не е възможно Украйна да се присъедини нито към НАТО, нито към ЕС, ако бъде завладяна или окупирана от Русия, пише германският вестник.

Зеленски знае всичко това. Но през последните месеци от собствен опит разбра, че ще стигне по-далеч, като отправи по-големи искания към съюзниците си.

Въпреки това следващия месец във Вилнюс Зеленски няма да получи исканите от него гаранции за сигурността на Украйна по пътя ѝ към НАТО, смята "Франкфуртер алгемайне цайтунг". За разлика от доставките на оръжия тук наистина има една червена линия. На този етап всяко официално изявление за подкрепа въвлича Запада във войната. Ако едно остане неизпълнено, възпирането страна на НАТО ще започне да изглежда неправдоподобно.

Нито едното, нито другото не би било от полза за сигурността на Европа, колкото и горчиво да е това за Украйна, обобщава германското издание.

Поставете оценка:
Оценка 2.6 от 41 гласа.

Свързани новини

Новини по държави:
Новини САЩ, Новини Великобритания, Новини Германия, Новини Италия, Новини Франция, Новини Испания, Новини Гърция, Новини Украйна, Новини Белгия, Новини Китай, Новини Сирия, Новини Сърбия, Новини Бразилия, Новини Австралия, Новини Япония, Новини Швейцария, Новини Северна Македония, Новини Турция, Новини Полша, Новини Румъния, Новини Иран (Ислямска Република), Новини Австрия, Новини Нидерландия, Новини Северна Корея, Новини Всички държави, Новини Унгария, Новини Канада, Новини Литва, Новини Индия, Новини Мексико, Новини Южна Корея, Новини Хърватия, Новини Норвегия, Новини Дания, Новини Финландия, Новини Ирландия, Новини Аржентина, Новини Дубай, Новини Португалия, Новини Словакия, Новини Беларус, Новини Латвия, Новини Естония, Новини Словения, Новини Чехия, Новини Швеция, Новини Ирак, Новини Афганистан, Новини Албания