Отидете към основна версия

2 635 1

Удивителните качества на слоновете

  • слонове-
  • слон-
  • африка-
  • природа-
  • качества-
  • животни-
  • хабитат-
  • памет

Слоновете имат впечатляваща памет

Снимка: Shutterstock

Наричат ги нежните гиганти. Слоновете, населяващи Африка и Азия, са най-големите животни в света. Огромните им тела, но и чувствителните им крака и сложноустроените им мозъци са перфектно пригодени към саваните и горите на тези региони.

Въпреки че слоновете ходят на пръсти, те успяват да минават дълги разстояния. Причината е, че имат клиновидни мастни възглавнички на ходилата си, което ги прави плоски. В тези възглавнички се крият и големи фалшиви пръсти, които им дават опора, разпределяйки цялото им тегло нагоре по крайниците.

Краката на слоновете имат и още една учудваща функция - комуникация. Слоновете чуват нискочестотния тътен от бучене или тропане от около 32 километра разстояние. Този звук създава вибрации по повърхността на земята, които животните усещат през ходилата си. Изследователите смятат, че след това вибрациите преминават през костната система на животното и стигат чак до ушите. По този начин слоновете могат да усетят опасността отдалеч.

Слоновете разпознават езика

Огромните животни имат и други впечатляващи умения. Изследване от 2014 година установява, че слоновете могат да различават различните човешки езици и познават дали гласът е на мъж, жена или дете. Това е особено полезно за тях, когато трябва да преценят колко голяма заплаха за тях е някой човек.

Изследователите пускали аудиозаписи на различни гласове на слонове от Националния парк Амбосели в Кения, за да проверят колко отбранително ще се държат животните. Опитите показват, че слоновете реагират по-остро на записите на хора от африканското племе масаи, които понякога убиват слонове. Изследователите установяват също, че животните се стресират по-малко, когато чуват гласове на жени или деца от племето масаи, защото те рядко са заплаха за слоновете.

"Помни като слон"

Това, че умеят да разпознават различните езици, е още едно доказателство за прословутата добра памет на слоновете. Те не само имат най-големите мозъци от всички бозайници, но и разполагат с повече пирамидални неврони от хората. Тези неврони са отговорни за когнитивните функции. Това на практика означава, че паметта на слоновете може да е по-добра от тази на хората. Не е учудващо, че слоновете успяват да запомнят къде е най-близкият до тях източник на вода, дори това да е на 50 километра разстояние.

Когнитивните способности на слоновете са им от полза и в социалното им развитие в техните сложни общества. Травматичните случки, като например някой слон от стадото да бъде убит от бракониери или да се изгуби, се отразяват на нервната система на слоновете и ги правят агресивни и страхливи. Такива ситуации създават проблеми и на по-малките слонове, чиито родители не успяват да ги научат на важни социални умения.

Слоновете са застрашен вид, особено в Азия, където популацията им е намаляла с най-малко 50% за последните три поколения (около 75 години). Причината за това е най-вече в хората, които продължават да нарушават естествения хабитат на слоновете. Голяма заплаха за нежните гиганти са и бракониерите в някои части на Африка.

Автор: Беатрис Кристофаро

Поставете оценка:
Оценка 3.9 от 17 гласа.

Свързани новини