Ако военната подкрепа спре, Украйна ще загуби войната. Тогава Русия ще наложи контрол над цяла Украйна, а вероятно ще посегне и към и други европейски държави. Това ще влоши сигурността в цяла Европа, казват експерти.
Прогнозите на водещите експерти ще разочароват всички, които се надяват войната в Украйна скоро да приключи и да започне работа по справянето с последствията от нея. "Не си говорим за месеци, по-скоро за години, а е възможно дори и десетилетия", казва Никол Дайтелхоф от Института за изследване на мира и конфликтите НSFK. Заедно с още три института, експертите от него представиха в Берлин Доклад за мира за 2023.
Още дълго подкрепа за Украйна
Дайтелхоф смята, че Украйна трябва да продължи да получава както военна, така и икономическа и политическа подкрепаспоред възможностите на отделните страни. А тази нужда трябва "ясно да се представи на обществото, както и да се търси подкрепа за продължаване по този път".
В същото време експертката съветва политиците да започнат да се готвят за процедури по медиация и преговори още сега - въпреки че "мирът не се вижда на хоризонта". Нужна е дългосрочна двустранна стратегия, която да разчита на отговорност и надеждност. Никол Дайтелхоф смята, че може да се обмисли международна контактна група със задача да "очертае възможните подходи и да дискутира възможни решения".
Разговори с Владимир Путин?
Дайтелхоф съветва германското правителство да "опита да разговаря и с двете страни в конфликта - включително с Кремъл". Изследователката смята, че такова предложение едва ли ще бъде прието от руския президент. Но е важно да се опитва "да се отворят малки вратички някъде".
Експертите обаче предупреждават: "Според това, което е известно до момента, спирането на военната подкрепа за Украйна в замяна на бързи мирни преговори - за които понякога се призовава с отворени писма и дори демонстрации, няма да доведе до дългосрочен мир". Защото тогава Украйна ще загуби войната, казват институтите, изготвили Доклада за мир 2023. А ако Украйна загуби войната, Русия ще наложи контрол над цялата страна с познатите си методи на мъчения, сексуално насилие, отвличания и дори убийства. А освен това - вероятно ще посегне и към и други европейски държави. "Това ще влоши сигурността в цяла Европа", опасява се Никол Дайтелхоф.
Опасения от допълнително въоръжаване
Експертите предупреждават също така, че може да се очаква допълнително въоръжаване на държавите - включително с ядрен арсенал. Никол Дайтелхоф все още не иска да говори за нова спирала на въоръжаване, но според нея опасността става все по-голяма. Тобиас Дебиел от Института за развитие на мира в Дуисбург смята, че има и друг проблем - "спирала на реториката".
Стокхолмският институт за изследване на мира (SIPRI) предупреждава не само за ядрените глави, но и за това, че в момента се говори за ядрена война. Заплахи се чуват основно от Русия, но и от Северна Корея.
Затова и Тобиас Дебиел препоръчва западните държави да използват "внимателен език". В крайна сметка войната няма да се реши само от оръжия, казва експертът. "Реториката играе ключова роля тук."