Конфликтът в Украйна позволи на паравоенната група "Вагнер" да се наложи като играч на първи план в Русия. Но призовавайки за бунт срещу генералния щаб на руската армия, лидерът на "Вагнер" премина образно казано Рубикон, отбелязва Франс прес, предаде БТА.
В петък Пригожин обвини руската армия, че е бомбардирала лагери на неговата група по искане на руския министър на отбраната Сергей Шойгу. Той се закани да спре това със сила. Твърдейки, че разполага с 25 000 бойци, 62-годишният Пригожин призова руската армия и руския народ да се присъединят към него, но същевременно отрече да извършва държавен преврат.
В отговор могъщите руски сили за сигурност започнаха разследване срещу него за отправен призив към въоръжен бунт - едно сериозно обвинение, което на теория може да изпрати Пригожин зад решетките за дълго време. Но нищо не е сигурно, когато става дума за Пригожин, който е експерт в изкуството на провокацията и изненадващите обрати.
"Все още трябва да се разбере какво точно се случва", казва независимата руска анализаторка Татяна Становая. Според нея може би руските власти се опитват да извадят Пригожин от играта. "За Федералната служба за сигурност и за руския генерален щаб това е много удобен случай. А Пригожин меко казано ще понесе удар", посочва тя. Конфликтът в Украйна предостави златна възможност на бизнесмена Пригожин да излезе от сянката, в която действаше от години, за да се затвърди като първостепенен актьор на сцената в Русия.
През май 2023 г. след месеци на сурови и кървави сражения, Пригожин обяви, че "Вагнер" е превзела украинския град Бахмут. Но именно по повод на тази битка напреженията между Пригожин и руския генерален щаб се обостриха. Пригожин обвини генералния щаб, че лишава "Вагнер" от боеприпаси и умножи видеата, в които обижда руските командири. Немислимо е който е да е друг в Русия да се държи по този начин в контекста на тотална репресия. Преминаването на Пригожин от сянката на светло стана в началото на септември в момент, в който руската армия понасяше поражения в Украйна, което бе унижение за готовите да се бият хора от типа на Пригожин. Тогава именно Пригожин за първи път призна открито, че през 2014 г. е основал паравоенната група "Вагнер", която е активна в Украйна, но също и в Сирия и Африка. И оттогава той се наложи като водеща фигура в конфликта в Украйна.
"Тези момчета, тези герои, защитиха сирийския народ, други народи в арабските страни, бедните и беззащитни африканци и латиноамериканци, те се превърнаха в стълб на нашето отечество", каза тогава Пригожин.
През октомври неговата рекламна логика стигна още по-далеч и той се настани в голяма стъклена сграда в Санкт Петербург, която стана централа на "Вагнер".
Господарят на провокацията Пригожин публикува през февруари видео, в което той се виждаше във военен самолет и в което той предлагаше на украинския президент Володимир Зеленски да разрешат съдбата на град Бахмут чрез въздушен дуел. За да се сдобие с армия на висотата на своите амбиции, Пригожин, който подобно на Владимир Путин е роден в Санкт Петербург, започна да набира хиляди затворници и арестанти, за да се сражават те в Украйна в замяна на амнистия за тях.
Затворническата среда е добре позната между впрочем на Пригожин, който самият е прекарал девет години зад решетките по съветско време заради престъпления от общ характер. Той излиза от затвора през 1990 г. по времето, когато СССР е в процес на разпад. На фона на този разпад Пригожин започва успешен бизнес с продажба на хотдог. Постепенно се издига в бранша и отваря луксозен ресторант в Санкт Петербург, който се превръща в един от най-модните и посещавани в града. По същото време Владимир Путин също бележи паралелен кариерен възход в същия този град.
След като Путин става президент на Русия през 2000 г. кетъринговата компания на Пригожин започва работа в Кремъл, заради което той получава прякора Готвача на Путин и репутацията, че е станал милиардер благодарение на търгове за обществени поръчки. Тези пари именно той използва, за да създаде "Вагнер", частна армия, първоначално съставена от калени ветерани от руските въоръжени сили и от руските специални служби. През 2018 г., докато действията на групата вече са забелязани в Украйна, Сирия и Либия, тя е заподозряна, че настъпва и в Африка. По това време трима руски журналисти, разследващи дейностите на "Вагнер" са убити в Централноафриканската република.