Отидете към основна версия

1 570 5

Последно предупреждение! Сенатори искат САЩ да преразгледат подкрепата си към Прищина и Белград

  • сърбия-
  • косово-
  • кейфор-
  • албин курти-
  • алексадър вучич

Напрежението в Косово ескалира, след като сърбите в северните косовски общини Звечан, Лепосавич и Зубин поток, където те са мнозинство, започнаха ежедневни протести от 26 май пред общинските сгради

Снимка: БГНЕС/ЕРА

Група американски сенатори са изразили загриженост в писмо до президента на САЩ Джо Байдън относно влошаването на ситуацията в Северно Косово и са изтъкнали, че Прищина не е отговорила на усилията на САЩ за деескалация на напрежението, поради което Конгресът ще преразгледа досегашната подкрепа към Прищина и Белград, предаде Танюг, цитирана от БТА.

„Оценяваме дипломатическите усилия на САЩ за деескалация на кризата, но Косово не отвърна на тези усилия. Като последица сме готови да разгледаме промяна в подкрепата на Конгреса“, пише в писмото до Байдън.

Напрежението в Косово ескалира, след като сърбите в северните косовски общини Звечан, Лепосавич и Зубин поток, където те са мнозинство, започнаха ежедневни протести от 26 май пред общинските сгради. Те протестират срещу албанските кметове в тези общини, които бяха избрани на местните избори с избирателна активност от 3,5 на сто, тъй като сърбите бойкотираха вота. На 29 май се стигна до сблъсъци между протестиращи, полиция и военни на мироопазващите сили на НАТО в Косово КейФОР, при които бяха ранени около 30 войници от КейФОР и около 50 косовски сърби.

Сенаторите подчертават, че са изумени от действията, които властите в Белград и Прищина са предприели и от провокативните им решения, които заплашват да подкопаят изгледите за подобряване на двустранните отношения и нормализацията на ситуацията.

„Това включва неотдавнашния арест на тримата служители на косовската полиция от страна на сръбските власти на 14 юни. Отказът на косовските сърби да участват в местните общински избори и действията на косовското правителство при насилственото влизане в сградите на общините доведе до драматична ескалация на напрежението и до насилие, което заплашва крехкия мир в региона“, посочват още сенаторите.

Трима косовски гранични полицаи бяха задържани от сръбските власти на 14 юни, което изостри напрежението между Белград и Прищина. Сръбските власти посочиха тогава, че косовските полицаи са арестувани на сръбска територия за неразрешено производство, притежание и пренасяне на оръжие и експлозивни вещества. Според косовските власти сръбската полиция е отвлякла косовските полицаи на територията на Косово. Вчера Сърбия освободи полицаите, след като сръбски съд потвърди обвинителния акт срещу тях и им разреши да се защитават на свобода.

В писмото си сенаторите са призовали Байдън да окаже дипломатически натиск, за да бъде поставен край на настоящата криза и да се продължи напредъкът към изпълнение на Охридското споразумение.

„Подкрепяме предложението на Европейския съюз за Сърбия и Косово, което включва изтегляне на кметовете от общинските сгради в Северно Косово, прекратяване на полицейските операции в близост до общинските сгради, насрочване на нови общински избори с участието на косовските сърби и завръщане към диалога за изпълнение на Охридското споразумение, включително и Съюз на общините със сръбско мнозинство в Северно Косово“, пише още в писмото.

На 18 март в Охрид, Република Северна Македония, сръбският президент Александър Вучич и косовският премиер Албин Курти подкрепиха Споразумението за нормализация на отношенията между Косово и Сърбия.

Сенаторите са призовали американския президент „да отложи продажбата на военно оборудване“ и да продължи сътрудничеството за сигурност с Белград и Прищина, както и да представи доклад на Сената, който потвърждава, „че двете правителства прилагат въздържание, за да бъдат избегнати каквито и да било действия, които подриват сигурността на американските сили, които участват в КейФОР“.

Както се посочва, насилието на сърбите срещу КейФОР в Северно Косово, както и решенията на косовското и сръбското правителство продължават да ескалират, вместо да деескалират, напрежението.

Напрежението между Сърбия и нейната бивша провинция продължава, откакто Косово се отдели едностранно през 2008 г.

Поставете оценка:
Оценка 2.3 от 3 гласа.

Свързани новини