Отидете към основна версия

5 883 40

Защо не работи полската работилница за танковете "Леопард"

  • танкове-
  • леопард-
  • полша-
  • украйна-
  • русия-
  • нато-
  • война-
  • германия-
  • танк-
  • ремонт

Първите нуждаещи се от ремонт машини вече са в Полша. Но ремонтът им още не може да започне. Защо?

Снимка: БГНЕС/ EPA

Първите бойни танкове "Леопард" от Украйна, които се нуждаят от ремонт, пристигнаха в Полша. Но ремонтът им не може да започне. През април Германия и Полша се договориха на срещата на държавите, подкрепящи Украйна, да създадат до края на май съвместен център за ремонт и поддръжка на танкове в Полша.

След анонса за това на германския министър на отбраната Борис Писториус през април нещата изглеждаха решени. Двата германски производители на танкове "Райнметал" и "Краус-Мафай Вегман" щяха да си сътрудничат с полския държавен производител PGZ и да изградят съвместния център за поддръжка в Гливице, Горна Силезия. И до днес обаче дори няма и договор, който да описва сътрудничеството на консорциума.

Кой ще доставя резервните части?

Според оръжейния експерт от портала Defence24.pl Дамян Ратка тепърва страните трябва да се договорят как ще се разпределят печалбите, кой какви технически услуги ще извършва и на каква цена.

Най-сложен е въпросът с резервните части, допълва експертът. Наскоро полският премиер Матеуш Моравецки обяви наскоро, че има недостиг на резервни части за бойни танкове. Без такива е трудно дори и да се говори за ремонтиране на танкове. Сложната поддръжка на танковете "Леопард" изисква тясна координация с всички страни по множество въпроси. Един от тях е кой за какви резервни части ще отговаря. С доставчици като PCO (Przemyslowe Centrum Optyki) и Grupa WB поляците разполагат с много добри възможности за това. В някои области дори поляците са конкурират реално с германски компании.

Полша се надява на изгодни договори

Конкуренцията между германските и полските компании от отбранителната промишленост засяга също и избора на конкретните локации. От полска гледна точка съществува опасност проектите с Германия да ограничат дейността на други такива с международно участие в Полша. Така например поддръжката на германската самоходна гаубица Panzerhaubitze 2000, предназначена за Украйна, бе обвързана с площадка, която преди това бе запазена за конкурентния полски продукт "Краб".

За поляците е важно сътрудничеството с Германия да не се отрази негативно на функционирането на площадката в Познан, която е център за К2 - съвместните танкове между Южна Корея и Полша, както и за американските "Ейбрамс". Варшава е поръчала 366 американски танка "Ейбрамс" и 1000 корейски К2 за модернизация на въоръжените си сили. К2 се произвеждат както в Корея, така и в Полша.

Писториус: "Времето притиска"

Съществуват проблеми и около по-нататъшно разполагане по границата между Полша и Украйна на противовъздушните системи "Пейтриът", предоставени от Германия. Те всъщност трябваше да останат там до края на юни. Но полският министър на отбраната Мариуш Блашчак обяви следното при неотдавнашното посещение на германския си колега Борис Писториус: "Имаме интерес от това системите "Пейтриът" да останат на полска територия поне до края на годината".

Има някои доказателства, че разполагането на "Пейтриът" и германско-полският център за поддръжка на танкове са теми, които вървят ръка за ръка, в пакет. Това означава, че Германия очаква компромиси от Варшава по въпроса за центъра срещу отстъпки относно "Пейтриът".

Писториус обяви по време на визитата си в Полша, че времето притиска. "Едно нещо трябва да е ясно - поддръжката е основна част от устойчивата подкрепа за Украйна", каза още министърът. И припомни, че Германия и Полша са водещите страни при доставките на "Леопард" за Украйна. Писториус спомена за "интензивни, сложни преговори". Вероятно това е дипломатическият евфемизъм за спор. Като цяло обаче Полша приветства сътрудничеството с германски високотехнологични компании.

Факторът полска предизборна кампания

Преговорите идват в момент, в който отношенията между правителствата на двете държави са напрегнати. Национално-консервативното правителство на "Право и справедливост" (ПиС) във Варшава се противопоставя на левия германски кабинет, съставен от социалдемократи, Зелени и либералната Свободна демократическа партия. Полските управляващи гледат на много политически въпроси по съвсем различен начин, отколкото Берлин гледа на тях - независимо дали става въпрос за миграция, енергетика или за военната подкрепа за Киев. Що се отнася да последното, Варшава многократно е обвинявала Германия, че действа твърде късно и че прави прекалено малко.

В Полша в момента тече и предизборна кампания. През есента предстои да бъде избран нов парламент. Правителството във Варшава заема по-твърда позиция спрямо Берлин, включително и за да натрупа вътрешнополитически точки.

Автори: Кристоф Хаселбах | Александра Федорска

Поставете оценка:
Оценка 3.2 от 13 гласа.

Свързани новини

Новини по държави:
Новини САЩ, Новини Великобритания, Новини Германия, Новини Италия, Новини Русия, Новини Франция, Новини Испания, Новини Гърция, Новини Украйна, Новини Белгия, Новини Китай, Новини Сирия, Новини Сърбия, Новини Бразилия, Новини Австралия, Новини Япония, Новини Швейцария, Новини Северна Македония, Новини Турция, Новини Румъния, Новини Иран (Ислямска Република), Новини Австрия, Новини Нидерландия, Новини Северна Корея, Новини Всички държави, Новини Унгария, Новини Канада, Новини Литва, Новини Индия, Новини Мексико, Новини Южна Корея, Новини Хърватия, Новини Норвегия, Новини Дания, Новини Финландия, Новини Ирландия, Новини Аржентина, Новини Дубай, Новини Португалия, Новини Словакия, Новини Беларус, Новини Латвия, Новини Естония, Новини Словения, Новини Чехия, Новини Швеция, Новини Ирак, Новини Афганистан, Новини Албания