Европейският парламент иска да укрепи Европейския здравен съюз и устойчивостта на националните здравни системи с оглед на бъдещите предизвикателства.
Посочва се, че през изминалата година специалната комисия на Европейския парламент относно пандемията от COVID-19 (COVI) е анализирала последиците от кризата, оценила е ефективността на мерките на ЕС и националните мерки и е отправила конкретни препоръки за преодоляване на пропуските.
Днес ЕП прие текста с 385 гласа "за"", 193 гласа "против" и 63 гласа "въздържал се".
Евродепутатите очертаха ясна пътна карта за бъдещи действия в четири основни области: здраве, демокрация и основни права, социални и икономически аспекти, както и глобален отговор на пандемията.
Сред ключовите предложения са засилване на стратегическата автономност на ЕС относно лекарствата, прозрачност при съвместните дейности по възлагане на обществени поръчки и по-силен парламентарен контрол както на равнище ЕС, така и на национално равнище по отношение на законодателството за извънредни ситуации.
Освен това евродепутатите настояват ЕС да използва максимално финансирането за възстановяване, за да укрепи единния пазар. Призовава се и за по-добра глобална координация във връзка с предстоящия международен договор за готовност и реакция при пандемии.
През март миналата година ЕП създаде Специална комисия относно пандемията от COVID-19: извлечени поуки и препоръки за бъдещето (COVI), която оцени както въздействието върху здравните системи и кампанията за ваксиниране, така и по-широкото социално-икономическо въздействие, въздействието върху принципите на правовата държава и демокрацията и международния отговор на пандемията.
Отбелязва се, че с приемането на настоящия доклад ЕП отговаря на очакванията на гражданите да се засили устойчивостта на здравните системи и конкурентоспособността на ЕС, както и да се осигури равен достъп до здравеопазване за всички.