Отидете към основна версия

2 439 51

Учени: Без климатичните промени не би имало такива горещини

  • климатични промени-
  • горещини-
  • учени-
  • климат-
  • индустриализация-
  • жега-
  • време-
  • вредни газове-
  • горски пожари

В момента на Стария континент температурите са около 2,5 градуса по-високи, отколкото биха били без човешката намеса върху климата

Снимка: БГНЕС/ EPA

Причинените от човека емисии от въглероден диоксид и други вредни газове решително допринасят за високите температури в Южна Европа в момента. Това показва изследване на Имперския колеж в Лондон.

Мариам Закарая е климатоложка и авторка на проучването. Пред АРД тя обяснява, че изводите от изследването показват, че ако климатът от 19 век насам не се беше изменил заради човешката намеса, подобни горещи вълни като настоящите просто не биха се случвали.

В момента на Стария континент температурите са около 2,5 градуса по-високи, отколкото биха били без човешката намеса върху климата. Изследването на Лондонския университет показва също, че заради човешката дейност в САЩ и Мексико е 2 градуса по-горещо, а в Китай температурите са с 1 градус нагоре.

Как екстремните горещини се превърнаха в нормални лета

Ролята на климатичните промени е "абсолютно неоспорима", казва пред АРД климатологът Фридерике Ото, който също работи по проекта. "Климатичните промени тотално променят играта. Онова, което преди бяха редки горещини, сега са нормалните лета. Новите екстремни метеорологични събития без климатичните промени биха били невъзможни. Дали ще се превърнат в нещо обичайно зависи само от нас и от изпълнението на основната цел - средната световна температура да се намали и да се постигнат нулеви емисии”, обяснява експертът.

Толкова тежка гореща вълна, колкото тази, която в момента се усеща в американските щати Тексас и Калифорния, вероятно ще се случва веднъж на всеки 15 години, ако състоянието на климата се запази. Европейската гореща вълна в Испания, Италия, Гърция и други балкански държави навярно също ще е регулярно събитие, което се повтаря на всеки 10 години. Ако средната глобална температура се вдигне с още два градуса обаче, подобни горещи вълни ще започнат да се случват на всеки две до пет години. Понастоящем средната температура на планетата е с 1,2 градуса по-висока от нивата преди индустриализацията.

Почти всички горещи вълни се подсилват от климатичните промени

Изследването на климатолозите разглежда периодите 1-18 юли в САЩ, Мексико и Южна Европа, както и 5-18 юли в Китай. Резултатите все още не са преминали през целия научен процес до тяхното публикуване. Но авторите са използвали валидна методология, уточнява АРД. Става дума за т.нар. атрибутивни проучвания. Те се използват за оценка на степента, в която предизвиканото от човека изменение на климата е отговорно за появата на отделни екстремни метеорологични или климатични явления.

Чрез симулации учените сравняват каква би била ситуацията с климата през последните десетилетия, ако нямаше човешка намеса, обяснява АРД. В този процес се изчислява влиянието на допълнително емитираните вредни газове.

Методът вече е доказан и признат, особено при изследването на горещи вълни. Други проучвания вече показаха, че големите горещи вълни в Сибир през 2020 г. и австралийските пожари през 2019-2020 г. са били частично причинени от изменението на климата и че е много малко вероятно горещата вълна през 2021 г. в Северна Америка да беше възникнала без изменението на климата.

За Якоб Цшайшлер е ясно, че горещите вълни са резултат от климатичните промени. Той е ръководител на работната група за метеорологични и климатични явления в Центъра за изследване на околната среда "Хелмхолц" в Лайпциг. "В случая с екстремните горещини влиянието на климатичните изменения е много ясно и можем да кажем, че почти всяка гореща вълна е била засилена от изменението на климата", обяснява експертът пред АРД.

Поставете оценка:
Оценка 1.6 от 27 гласа.

Свързани новини