Русия няма да се присъедини отново към Черноморска зърнена сделка, каза президентът Владимир Путин по време на среща на върха с африкански лидери в четвъртък, пише Политико.
Обявена като опит за насърчаване на по-близки отношения между Русия и Глобалния юг, срещата на върха беше засенчена от строги изисквания за сигурност и тестове за COVID-19. Кремъл се оплака, че в резултат на " натиска " от страна на САЩ и страните от ЕС, само 17 държавни глави от общо над 50 африкански страни потвърдиха, че ще присъстват на срещата на върха.
Говорейки на Руско-африканския икономически и хуманитарен форум в Санкт Петербург, Путин отново заяви, че правителството му ще "откаже да удължи" черноморската сделка за зърно, която позволи на 32,9 милиона тона селскостопански продукти да напуснат блокираните пристанища на Украйна и да достигнат до глобалните пазари.
Путин, който обвини западните нации, че получават по-голямата част от доставките и отказват да премахнат санкциите срещу Русия, настоя, че Москва вместо това ще премине към "по-справедлива система за разпределение на ресурсите".
"През следващите три или четири месеца ще сме готови да предоставим на Буркина Фасо, Зимбабве, Мали, Сомалия, Централноафриканската република и Еритрея до 50 000 тона зърно на всяка от тези страни. Ще осигурим безплатно изпращане на тези товари", каза той.
Африканският съюз по-рано в четвъртък призова Москва да възстанови черноморската сделка за зърно, предназначена да гарантира, че украинските и руските селскостопански продукти могат да достигнат до световния пазар, въпреки бушуващата война, засягаща морските маршрути в Черно море, и да избегне недостига.
"Проблемът със зърнените култури и торовете засяга всички", каза президентът на Коморските острови Азали Асумани, който оглавява 55-членния Африкански съюз, пред руски държавни медии. "Ще говорим за това в Санкт Петербург, ще го обсъдим с Путин, за да видим как можем да възобновим това споразумение.
Миналата седмица Путин обяви, че страната му ще се оттегли едностранно от споразумението и малко след това силите му нанесоха удари срещу експортната инфраструктура на Украйна.
Анализатори по-рано предупредиха, че продължаващият отказ за подновяване на сделката може да означава, че африканските нации са зависими от еднократни сделки с Москва за осигуряване на доставки, с нестабилност на цените и несигурност на доставките като резултат.