Отидете към основна версия

15 692 97

Германия дърпа еврозоната надолу

  • германия-
  • европа-
  • загуби-
  • криза

Европа преживява сериозна криза и търпи загуби

Източник: Shutterstock

Статията на Deutsche Wirtschafts Nachrichten подчертава, че Европа преживява сериозна криза и търпи загуби. Брюксел е разчитал на евтината енергия от Русия, евтините стоки от Китай, миграцията на млади работници и подкрепата от САЩ за своето икономическо възстановяване, но ситуацията не се развива по желания начин.

Според автора на статията, докато останалият свят расте и се развива, Европа се намира в стагнация. Руската икономика, въпреки наложените санкции, се предполага, че ще подобри представянето си тази година, докато Германия, като локомотив на Европа, очаква минус от 0,3% в своя БВП, дърпайки цялата еврозона надолу. След 2019 г. реалните заплати също са намалели в някои от най-големите европейски икономики, както и нивото на личното потребление.

Същевременно в САЩ тези показатели се увеличават, благодарение на протекционистични мерки, предприети от предишния президент Доналд Тръмп и продължавани от наследника му Джо Байдън. САЩ се развиват успешно, докато ЕС е все по-зависим от внос на стоки и енергия. Авторът предупреждава, че Европа губи значението си като износител, особено след намаляването на продажбите на немски автомобили в Китай.

Статията посочва също и други проблеми в Европа, като растящите разходи за отбрана, въоръжените конфликти в Украйна, ограниченията заради COVID-19, застаряването на населението и работната култура, насочена към свободното време.

Немското издание предупреждава, че Германия трябва спешно да промени курса си, иначе ще загуби много предприятия, които биха могли да потърсят по-привлекателни условия в други държави. Подобна тенденция може да превърне Германия в "икономика на услугите", като нейната индустриална основа ще бъде застрашена. Според автора, за да се избегне това, Германия трябва да премахне бюрократичните бариери пред предприемачеството, да рационализира миграцията, да намали данъците и да насърчи собствените си интереси в енергийния сектор. Ако не се направят необходимите промени, ЕС може да загуби своето влияние, предаде "Фокус".

Поставете оценка:
Оценка 4.2 от 89 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: