Отидете към основна версия

3 311 203

В деня на Хирошима! Япония осъди остро руските ядрени заплахи

  • япония-
  • хирошима-
  • ядрено оръжие-
  • фумио кишида-
  • нагасаки

Около 140 000 души загиват при бомбардировката на Хирошима на 6 август 1945 г., а още 74 000 - при атомната бомбардировка на Нагасаки три дни по-късно, в края на Втората световна война

Снимка: БГНЕС/ЕРА

В деня, когато Япония и светът отбелязват 78-ата годишнина от атомната бомбардировка на Хирошима, извършена от САЩ, японският премиер Фумио Кишида осъди заплахите на Русия да използва ядрени оръжия, предаде Франс прес, цитирана от БТА.

Около 140 000 души загиват при бомбардировката на Хирошима на 6 август 1945 г., а още 74 000 - при атомната бомбардировка на Нагасаки три дни по-късно, в края на Втората световна война, припомня АФП.

"Опустошението, причинено от ядрените оръжия в Хирошима и Нагасаки, не трябва никога да се повтаря. Япония, единствената страна, подложена на атомни бомбардировки по време на войната, ще продължи усилията си за постигане на свят без ядрени оръжия", заяви Кишида на церемония в Хирошима, откъдето произхожда семейството му.

"Пътят към тази цел става все по-труден поради засилващите се разногласия в международната общност за ядреното разоръжаване и ядрената заплаха от страна на Русия", отбеляза той. "Предвид това е още по-важно да се даде нов международен тласък на стремежа към установяване на свят без ядрени оръжия", подчерта премиерът.

Думите на Кишида бяха в духа на изявление на генералния секретар на ООН Антонио Гутериш, публикувано по повод годишнината от бомбардировката, в което той изрази съжаление, че "някои страни отново размахват безразсъдно ядрения меч, заплашвайки да използват тези средства за унищожение". "Пред тези заплахи световната общност трябва да говори в един глас. Прибягването до ядрени оръжия е недопустимо", заяви Гутериш.

Участващите във възпоменателната церемония хиляди хора, сред които оцелели, родители и близки на загинали при бомбардировката, както и чуждестранни високопоставени гости от рекордните 111 държави, се помолиха за жертвите и ранените при нея и призоваха за мир по света.

За втора поредна година град Хирошима не покани Русия и Беларус на церемонията заради войната в Украйна.

Точно в 08:15 ч. местно време (23:15 ч. по Гринуич вчера) - часът, когато над Хирошима е хвърлено първото използвано някога във война ядрено оръжие, присъстващите сведоха глава и запазиха минута мълчание в памет на жертвите.

По-рано тази година Кишида беше домакин на срещата на върха на Г-7 в Хирошима. Той се опита да превърне ядреното разоръжаване в приоритна тема в дискусиите, като заведе лидерите на останалите шест страни от групата да посетят мемориалите и музея в Парка на мира в града.

В Декларация за мир, произнесена на днешната церемония, кметът на Хирошима Казуми Мацуи призова световните лидери да се откажат от теорията за ядреното възпиране.

"Лидерите по света трябва да се изправят пред реалността, че ядрените заплахи, които сега се отправят от някои политици, разкриват безумието на теорията за ядреното възпиране. За нас ще е все по-важно да призоваваме политиците да изоставят концепцията за ядреното възпиране в полза на един мирен свят, който отказва да прави компромиси с личното достойнство и сигурност", заяви Мацуи, цитиран от ДПА.

Първата американска бомба, пусната на 6 август 1945 г. над Хирошима, убива десетки хиляди жители на града за секунди. До края на същата година обаче жертвите на бомбардировката стават около 140 000.

Три дни по-късно САЩ хвърлят втора атомна бомба - над град Нагасаки на остров Кюшу. На 15 август 1945 г. Япония капитулира пред съюзническите сили, с което се слага край на войната.

Поставете оценка:
Оценка 2.3 от 60 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: