Отидете към основна версия

15 400 122

CNN: Украинските удари с дронове пренасят войната в Русия, какво означава това за конфликта?

  • русия-
  • украйна-
  • дронове-
  • война-
  • артилерия-
  • шахед

Киев обикновено не поема пряка отговорност за атаките, въпреки че нейните реакции станаха по-оптимистични през последните седмици

Снимка: БГНЕС/ЕРА

Украинските удари с дронове в Русия някога изглеждаха немислима перспектива. Но подобни атаки стават все по-често срещана характеристика на войната на Москва – с предупреждение на Киев, че ще има още. Поредица от удари с дронове обхванаха руски градове, включително Москва през цялото лято. В петък стана един от най-драматичните досега - морски дронове се насочиха към голямо руско пристанище на стотици мили от контролирана от Украйна територия, оставяйки военен кораб в списъка. Те отклониха вниманието от украинското контранастъпление, което тепърва ще дава осезаеми резултати на бойното поле, и пренесоха войната в Русия.

Но те не са без риск за Киев, който иска да овладее първия фронт на войната, като същевременно поддържа отношения със западните нации, които са предпазливи от всякакъв намек за ескалация. Украинският президент Володимир Зеленски предупреди миналата седмица, че войната „постепенно се връща“ в Русия след последната от поредица атаки с дронове, извършени вътре в страната. Инцидентите от миналия уикенд удариха сгради в Москва, атакувани от дронове. Във вторник дрон удари същия небостъргач в Москва.

От това последваха два подобни опита за атаки, за които руски официални лица докладваха по-рано през юли, и множество подобни инциденти през юни. През май очевидна атака с дрон над Кремъл доведе до взривове в небето над седалището на руската власт.

Украйна обикновено не поема пряка отговорност за атаките, въпреки че нейните реакции станаха по-оптимистични през последните седмици. „Разстоянието и възможността за отричане между Киев и тези атаки е значително по-малко“, каза Дъглас Бари, старши научен сътрудник по Военна космическа техника в Международния институт за стратегически изследвания (IISS), пред CNN.

Сега изглежда има почти мълчаливо признание, че това са били те

Украинският министър Михайло Федоров, чието министерство на дигиталната трансформация наблюдава плана за доставка на „Армия от дронове“ на страната, каза, че ще има още удари с дронове, докато Киев засилва своята паралелна лятна контраофанзива, целяща да изтласка руските войски от украинска територия.

Трудно е да се установи кои точно оръжейни системи са използвани при атаките и към кои точно сгради са насочени, като и руската, и украинската страна отказват да запознаят с подробностите за инцидентите. Но очевидно има огромни разлики между тези атаки, които са ограничени по обхват, взели са малко жертви и не са били насочени към жилищни сгради, и тези, които Москва е предприела безразборно срещу украинските населени центрове.

„Независимо дали действително пристигат до набелязаните цели или не, изглежда, че целите са сгради, които са свързани с воденето на войната в Украйна“, каза пре CNN Кийр Джайлс, експерт по Русия в Chatham House и автор на книги за Русия инвазия и външна политика. „В това отношение е много различен подход от онова, което сме виждали в Русия, с безразборни терористични атаки.“ Джайлс отбелязва, че има „отворен въпрос как точно Украйна извършва атаките“. Но ударите „показаха неспособността на отбраната на Русия, добави той.

Еднопосочните безпилотни летателни апарати (UAV), които привидно са били изстреляни, „носят доста малка бойна глава и са били използвани в малък брой, така че по отношение на прякото военно въздействие, това е меко казано ограничено“, каза Бари. „Видовете системи, които Украйна използва, са прости, сравнително казано, но за целта си те са ефективни“, добави Бари. Най-важното е, че няма предположения, че оръжията са дарени от Запада. „Тези системи в Украйна могат да си произвеждат сами“, каза Бари, позволявайки на Киев. „По същество това е да се покаже, че Москва не е извън обсега“, каза Бари.

Няма нищо, което да подсказва, че Украйна е използвала предоставено от НАТО оръжие в Русия – това вероятно е мост, който те не биха помислили да прекосят в момента – но очевидно е станала по-смела да пренесе войната в Русия. И в замяна западните лидери като цяло изглеждат спокойни относно подхода. „Дългогодишната забрана за нанасяне на удари в Русия, която беше въведена от доставчиците... беше неуместна и погрешно възприета“, каза Джайлс. „През целия този период тя играе играта на Русия по руските правила.“ Все още има известна разлика в начина, по който западните лидери гледат на атаките на руска територия, като Съединените щати са особено загрижени. „Като цяло ние не подкрепяме атаки в Русия“, каза говорителката на Белия дом Карин Жан-Пиер пред репортери в края на миналия месец, според Ройтерс. Но увереността на Киев и нарастващата готовност да се откаже от руската подкрепа за войната вероятно ще означават, че подобни удари остават характерна черта на конфликта. „Невъзможно е да се каже как ще се развие това, но със сигурност трябва да очакваме поне това ниво на постоянен барабанен ритъм на демонстрации на руска уязвимост да продължи“, каза Джайлс.

Поставете оценка:
Оценка 3.2 от 72 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: