Отидете към основна версия

5 053 34

Основна тема на срещата на върха на БРИКС - разширяването на блока

  • брикс-
  • блок-
  • разширяване-
  • южна африка-
  • русия-
  • бразилия-
  • китай

Лидерите на групата се срещат в Южна Африка следващата седмица

Източник: БГНЕС

Лидерите на БРИКС се срещат в Южна Африка следващата седмица, за да обсъдят как да превърнат един свободен сбор от нации, които представляват една четвърт от глобалната икономика, в геополитическа сила, която може да предизвика господството на Запада в световните дела, пише "Ройтерс".

Руският президент Владимир Путин, който е изправен пред международна заповед за арест заради предполагаеми военни престъпления в Украйна, няма да се присъедини към лидерите от Бразилия, Индия, Китай и Южна Африка на фона на разногласия дали да разшири блока, за да включи десетки нации от „глобалния юг“, които се редят на опашка да се присъединят към групата.

Южна Африка ще бъде домакин на китайския президент Си Дзинпин, бразилския Луис Инасио Лула да Силва и индийския премиер Нарендра Моди, за срещата на върха на БРИКС от 22 до 24 август.

Разпръснати по целия свят и с икономики, които функционират по много различни начини, основното нещо, което обединява БРИКС, е скептицизмът относно световния ред, който те виждат като обслужващ интересите на Съединените щати и техните богати съюзници.

Появиха се малко подробности относно това, което планират да обсъдят, но се очаква разширяването да бъде на първо място в дневния ред, тъй като около 40 държави са проявили интерес да се присъединят, официално или неофициално, според Южна Африка. Те включват Саудитска Арабия, Аржентина и Египет и др.

"БРИКС И АФРИКА"

Китай, който се стреми да разшири геополитическото си влияние, тъй като се бори със Съединените щати, иска бързо да разшири БРИКС, докато Бразилия се съпротивлява на разширяването, страхувайки се, че и без това "тромавата група" ще размие още повече своя статут.

В писмен отговор на въпросите на "Ройтерс", външното министерство на Китай заяви, че „подкрепя напредъка в разширяването на членството и приветства повече партньори с подобно мислене да се присъединят към „семейството на БРИКС“ на по-ранна дата“.

Русия се нуждае от приятели, за да се противопостави на дипломатическата си изолация заради Украйна, и затова желае да привлече нови членове, както и най-важният ѝ африкански съюзник Южна Африка.

Индия е по средата.

Като реверанс към африканските домакини на блока, темата на неговата 15-та среща на върха е „БРИКС и Африка“, като се подчертава как блокът може да изгради връзки с континент, който все повече се превръща в театър за съревнование между световните сили.

Външният министър на Южна Африка Наледи Пандор в изявление миналата седмица каза, че страните от БРИКС искат да покажат "глобално лидерство в посрещането на нуждите ... на по-голямата част от света, а именно ... развитието и включването на Глобалния Юг в многостранни системи," в завоалиран удар срещу господството на Запада.

Държавите от БРИКС имат желание да се представят като алтернативни партньори за развитие на Запада. Китайското външно министерство каза, че БРИКС се стреми да "реформира глобалните системи за управление (за) да увеличи представителството ... на развиващите се страни и нововъзникващите пазари".

Новата банка за развитие (NDB) на блока иска да дедоларизира финансирането и да предложи алтернатива на силно критикуваните институции от Бретън Уудс.

Но тя е одобрила само 33 милиарда долара заеми за почти десетилетие - около една трета от сумата, която Световната банка се ангажира да изплати само миналата година - и наскоро беше възпрепятствана от санкции срещу членката Русия.

С 40% от световното население, страните от БРИКС с интензивни въглеродни емисии също съставляват приблизително същия дял от емисиите на парникови газове. Длъжностни лица в Бразилия, Китай и Южна Африка казаха, че изменението на климата може да се обсъди, но посочиха, че това няма да бъде приоритет.

Страните от БРИКС обвиняват богатите нации за причиняването на по-голямата част от глобалното затопляне и искат те да поемат по-голяма част от тежестта на декарбонизирането на световните енергийни доставки. Китай беше обвинен, че блокира дискусиите за климата на Г-20, което той отрече.

Поставете оценка:
Оценка 4 от 21 гласа.

Свързани новини