При престрелки между враждуващи милиции в либийската столица Триполи бяха убити най-малко 55 души, ранените са над 100. По данни на медиите в продължилите с дни сражения са участвали Специалните сили за сдържане (Special Deterrence Force) и Бригада 444. Сблъсъците започнаха след задържането на командира на бригадата Махмуд Хамза в понеделник и бяха прекратени едва след неговото освобождаване в сряда.
Макар че положението в Либия бе сравнително спокойно през последните две години, наблюдателите предупреждават за опасности, произтичащи от либийските милиции - те не секват, за което последният сблъсък е само поредното свидетелство. Но кои са тези групировки, които враждуват помежду си?
Разединена страна
Либийските милиции са тясно свързани с неформални бойни групировки, появили се след революцията от 2011 година. Богатата на петрол Либия потъна в хаос след свалянето и смъртта на дългогодишния диктатор Муамар Кадафи. По-късно различни местни сили се обединиха, за да се борят срещу верните на Кадафи привърженици.
От 2014 година насам Либия е разединена, тъй като в страната има две враждуващи правителства. Седалище на признатото от ООН правителство на националното единство е Триполи, а конкурентната власт - Камарата на представителите – се намира в източния град Тобрук. И двете страни разчитат на тежко въоръжени милиции и на чуждестранни правителства, и двете се опитват да поемат контрола изцяло в свои ръце. Всички опити за обединение на държавата чрез избори до момента остават безуспешни.
След продължителни битки и нестабилност през тази година насилието в страната спадна до голяма степен. В източната част бившият военачалник и днешен политик Халифа Хафтар успя да стабилизира увластта си над множество милиции. В западната част различни въоръжени групировки се конкурират за надмощие. Сега там има по-малко, но по-мощни милиции, които открито тормозят и политици, и цивилни граждани, и служители на международни организации.
Кои са тези, които влязоха в стълкновение в Триполи?
Двете милиции, които се изправиха една срещу друга тази седмица, бяха Бригада 444 и Специалните сили за сдържане. Те са само две от множеството въоръжени групировки, които се борят за власт в либийската столица. Повечето от тях са свързани с някоя официална институция. "Почти всички въоръжени групи действат под прикритието на някаква държавна легитимност - в рамките на новосъздадени институции или просто като части на вътрешното или на военното министерство", пише Волфрам Лахер, експерт по проблемите на Либия във Фондация "Наука и политика". Той обяснява: "Те фактически отстояват на първо място интересите на своите водачи и членове и са до голяма степен извън контрола на държавата".
Бригада 444 е свързана донякъде с Министерството на отбраната, казва пред ДВ журналист от Триполи. Мнозина в града предпочитат Бригада 444 пред другите милиции заради професионалното ѝ поведение, казва журналистът, а експертът Лахер потвърждава: "В Триполи, където допреди няколко години господстваха особено необуздани милиции, Бригада 444 се явява като нов модел - смятана е за дисциплинирана, надеждна и безкомпромисна спрямо престъпността".
Специалните сили за сдържане пък са религиозна хардлайнерска милиция, която в Триполи действа като вид полицейска част. Групата, известна и като „Ал Раада“, контролира много обществени обекти, включително международното гражданско летище. Тази групировка е била свързана с вътрешното министерство, но фактически действа независимо. Прословута е с извършваните от нея произволни арести на местни хора, сред които политици и активисти на гражданското общество.
Ще се стигне ли до нова гражданска война?
Стълкновенията между милициите засега са прекратени. И двете либийски правителства в източната и в западната част на страната осъдиха битките. Експертите обаче са убедени, че милициите ще продължат да играят голяма роля в Либия и в бъдеще. Техните водачи обикновено имат контакти и с върховете на държавните институции, смята експертът по Либия Лахер.
Институционализирането на тези групи и голямото влияние на техните лидери на най-високо ниво показва, че милициите са се превърнали в държава. "Грубите очертания на сектора на сигурността вероятно ще се запазят за години напред: военизирано положение, доминирано от конкуриращи се властови полюси, чиито водещи фигури използват военна сила за постигането на политически и финансови ползи."
Милициите "ловко си играят с несигурността, нелегитимността и пълната неспособност на политиците, за да се обогатяват и да укрепват позициите си в рамките на либийските институции", казва експертът по Либия Тарек Мегериси от Европейския съвет за международни отношения. "Държавата е разделена между две правителства, които нямат интерес да управляват и да бъдат подкрепяни от обществеността."
Автор: Катрин Шеър