Отидете към основна версия

21 Септември, 2023 13:08, обновена 21 Септември, 2023 13:08 4 256 47

Руски военен командир е убит в Нагорни Карабах

  • нагорни карабах-
  • армения-
  • азербайджан-
  • русия-
  • иван ковган

Той е бил зам.-командир на руските мироопазващи сили

Снимка: БГНЕС/ EPA

Заместник-командирът на руските мироопазващи сили в Нагорни Карабах Иван Ковган е бил убит в резултат на обстрел, предаде Meduza. Той е бил изпратен там преди два месеца, загинал е два дни преди 53-ия си рожден ден.

Иван Ковган е капитан първи ранг, заемащ висока длъжност в Северния флот на руските Военноморски сили. По предварителна информация автомобилът, в който се е движел, е бил поразен при обстрел. Руски медии съобщиха, че двама войници от миротворческия контингент на Русия в Нагорни Карабах са били убити при обстрел на автомобила им. Руското министерство на отбраната предаде, че на място работят представители на руските и и азербайджанските разследващи органи, които изясняват всички обстоятелства около инцидента.

Силите на Азербайджан започнаха антитерористична операция в Нагорни Карабах срещу окупаторите. Баку обяви вчера, че спира антитерористичната си операция в Нагорни Карабах, след като успехите, постигнати от азербайджанските сили, са принудили въоръжените арменци в региона да се съгласят на прекратяване на огъня. Канцеларията на азербайджанския президент Илхам Алиев заяви, че в азербайджанския град Евлах е пристигнала делегация от етнически арменци за преговори.

Нагорни Карабах е признат според международното право от всички държави в ООН за част от Азербайджан. След разпадането на Съветския съюз тази територия е частично контролирана от прокремълски сепаратисти, които се ползват с подкрепата и от съседна Армения. Ереван обвини Москва, че е обърнала гръб на арменците и не ги е защитила в региона. Кремъл отговори от своя страна, че няма да се намеси, защото "азербайджанските войски извършват операция на своя територия".

Руската федерация от години дестабилизира Нагорни Карабах, разполагайки на чужда земя свои войски в опит да увеличи влиянието си. Русия поддържа военно присъствие там подобно на Грузия, Приднестровието и Украйна, маскирайки го като „мироопазващо“. В действителност става дума за окупация.

Арменските сепаратисти продължават да извършват провокации и терористични атаки. В отговор, азербайджанската страна предприе ответни антитерористични мерки за предотвратяване на по-нататъшни военни провокации, за обезвреждане и изтегляне на незаконните части на арменските въоръжените сили от териториите на Азербайджан, както и за осигуряване на безопасността на мирното население. Баку обяви, че за да се осигури напълно траен мир в региона, е необходимо да се подпише мирен договор между Армения и Азербайджан за взаимно признаване на суверенитета и териториалната цялост на двете страни.

Поставете оценка:
Оценка 3.5 от 32 гласа.

Свързани новини