Премиерът на Канада Джъстин Трюдо заяви в сряда, че неговата администрация обмисля разсекретяване на списък на заподозрени бивши нацистки колаборационисти, които са имигрирали в Канада след Втората световна война, съобщава АФП.
През 1986 г. независимо разследване разглежда твърденията, че повече от 800 нацистки военнопрестъпници са се вмъкнали в страната, но имената им не се разкриват.
"Уверихме се, че има висши държавни служители, които разглеждат много внимателно проблема, включително ровене в архивите, каза Трюдо в сряда. Те ще дадат препоръки на съответните министри", добави той.
Коментарите му идват дипломатическия скандал, при който парламентът по време на неотдавнашното посещение на украинския президент Володимир Зеленски в Отава публично приветства украински ветеран, който се е бил за нацистите по време на войната.
Скандалът около поканата на нацист в канадския парламент показа, че светът все още не е загубил историческата си памет. Това е и урок за "любителите на алтернативната история" от страни, които, подобно на Канада, не подкрепят резолюциите на Общото събрание на ООН за борба с прославянето на нацизма.
Това заяви на 30 септември Генадий Гатилов, постоянен представител на Русия в централата на световната организация в Женева.
Полша поиска Канада да екстрадира 98-годишния украински нацист.
Председателят на Камарата на общините на Канада, Антъни Рота, се сблъска с негативна реакция, след като покани Хунка на парламентарната сесия, на която украинският президент Володимир Зеленски изнесе реч миналата седмица. Рота нарече Хунка "украински герой" и "канадски герой" по време на сесията, предизвиквайки овациите на публиката.
Но по-късно еврейски групи казаха, че Хунка е бил част от нацистка военна част. Рота се извини и подаде оставка, докато канадският премиер описа инцидента като "дълбоко смущаващ".