На следващото си заседание Съветът на Държавната дума ще обсъди въпроса за оттегляне на ратификацията на Договора за всеобхватна забрана на ядрените опити (ДВЗЯО); това е в съответствие с националните интереси на Русия, заяви днес председателят на долната камара на руския парламент Вячеслав Володин, цитиран от ТАСС, предаде БТА.
Така Москва ще даде "огледален отговор" на позицията на САЩ, които все още не са ратифицирали договора, написа Володин в "Телеграм". Председателят на долната камара на руския парламент направи този коментар, след като президентът Владимир Путин спомена за възможност страната да поднови ядрените опити, отбелязва Ройтерс. Вчера Путин заяви, че руската ядрена доктрина не се нуждае от актуализиране, но че все още не е готов да каже дали Русия трябва да възобнови ядрените си опити.
Председателят на Думата отбеляза, че руският президент Владимир Путин е повдигнал "важен въпрос, който засяга сигурността на Русия и нейните граждани" по време на речта си в дискусионния клуб "Валдай". "Става дума за оттеглянето на ратификацията на Договора за всеобхватна забрана на ядрените опити. Ситуацията в света се е променила. Вашингтон и Брюксел разгърнаха война срещу нашата страна. Днешните предизвикателства изискват нови решения", каза Володин.
Той също така отбеляза значението за сигурността на Русия на успешното изпитание на ядрената ракета с глобален обсег "Буревестник" и завършването на работата по свръхтежката ракета "Сармат". Според Ройтерс думите на Путин, последвани от тези на Володин, показват, че Русия е сигурна, че ще отмени ратификацията на договора, който предвижда пълна забрана на ядрените експлозии.
Русия, която наследи ядрените оръжия на Съветския съюз, разполага с най-големия запас от ядрени бойни глави в света, посочва агенцията. През петте десетилетия между 1945 г. и подписването през 1996 г. на ДВЗЯО са извършени повече от 2000 ядрени опита, от които 1032 са извършени от Съединените щати и 715 - от Съветския съюз, показват данни на ООН. След влизането в сила на ДВЗЯО ядрени опити са извършвани от Индия, Пакистан и Северна Корея.